Cukrzyca typu 2, nadmierna łamliwość kości! To najczęstsze powikłania spowodowane…

Cukrzyca typu 2, nadmierna łamliwość kości! To najczęstsze powikłania spowodowane…paleniem papierosów. Większość palaczy nie zdaje sobie sprawy jak szkodliwe w skutkach może być palenie. 

Palenie szkodzi prawie każdemu narządowi ciała i wpływa na ogólne zdrowie i samopoczucie.

Palenie może utrudnić kobietom zajście w ciążę. Może również wpływać na zdrowie jej dziecka przed i po porodzie. Palenie zwiększa ryzyko: poronień, przedwczesnego porodu, wystąpienia zaniżonej wagi dziecka tuż po urodzeniu, wystąpienia u dziecka tzw. śmierci łóżeczkowej, wystąpienia rozszczepów twarzowo-opłucnowych u niemowląt.

Palenie papierosów w znacznej mierze wpływa na jakość plemników u mężczyzn, co może powodować wystąpienie problemów z ich płodnością, a także zwiększać ryzyko wad wrodzonych i poronień wśród dzieci.

Papierosy powodują, że nasze zęby stają się żółte i zniszczone, co w rezultacie może doprowadzić do ich wypadania.

Twarz palaczy zwykle jest ziemista i szara. Palenie tytoniu w znacznej mierze wpływa również na szybsze pojawianie się zmarszczek.

Palenie tytoniu wpływa na zdrowie naszych kości. Osoby palące mają znacznie słabsze kości niż osoby, które nigdy nie paliły. Osoby te są również bardziej narażone na złamania kości.

Palenie papierosów może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaćmy. Może również powodować zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50. roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej), co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty.

Palacze borykają się często z cukrzycą typu 2. Ryzyko zachorowania na cukrzycę jest o 30-40% wyższe u osób czynnie palących niż u niepalących.

Palacze mają zaniżoną odporność. Ponad połowa palaczy po kilku, kilkunastu latach intensywnego palenia cierpi na tzw. kaszel palacza. Kaszel palacza może w rezultacie doprowadzić do wielu poważnych chorób.

Długotrwałe palenie może doprowadzić m. in. do astmy, raka płuc, raka przełyku.

Zobacz też: Oto cała prawda o e-papierosach!

Źródło: Youtube

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze