Oto cała prawda o e-papierosach!

Elektroniczne papierosy (znane również jako e-papierosy lub parowniki nikotynowe) to urządzenia zasilane bateriami, zaprojektowane tak, aby naśladować palenie bez palenia tytoniu. Zyskały popularność jako „bezpieczniejsza” alternatywa dla palenia. Ale czy jest tak naprawdę?

 

E-papierosy nie zawierają tytoniu,  zamiast tego podgrzewają ciecz zawierającą nikotynę, środki aromatyzujące i inne chemikalia, aż do momentu, w którym staną się one parą, którą można wdychać.

Elektroniczni palacze nie wdychają takich samych ilości substancji smolistych i tlenku węgla, jak przy paleniu tradycyjnych papierosów, ale nie oszukujmy się! – e-papierosy nie są zdrową alternatywą dla palenia papierosów.

Nikotyna jest bardzo uzależniającym oraz toksycznym lekiem. Wpływa na mózg, układ nerwowy,  podwyższa ciśnienie krwi, a co za tym idzie powoduje nieprawidłowe tętno. Z czasem stosowanie nikotyny może prowadzić do chorób serca, zakrzepów krwi i wrzodów żołądka. Wycofanie się z nikotyny może powodować depresję, zmęczenie i drażliwość. Wszystkie te zagrożenia dotyczą również  użytkowników e-papierosów.

Pamiętajmy, że nikotyna nie jest jedyną niebezpieczną substancją chemiczną występującą w płynie e-papierosowym. W 2009 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że ​​glikol dietylenowy jest groźną substancją chemiczną zawierającą czynniki rakotwórcze i toksyczne, na które użytkownicy mogą być potencjalnie narażeni.

E – papierosy to wciąż stosunkowo nowe produkty, sprzedawane często z wprowadzającymi w błąd informacjami. Oto niektóre z nich:

Fałsz: E-papierosy pomagają rzucić palenie.

PRAWDA: Nie ma naukowych dowodów na to, że używanie e-papierosów może pomóc rzucić palenie i nie są one zatwierdzone przez FDA jako narzędzie do rzucania palenia. Ponieważ e-papierosy są sprzedawane z takimi smakami, jak czekolada i truskawki, mogą faktycznie zachęcać osoby niepalące (szczególnie dzieci) do ich spróbowania.

Fałsz: E-papierosy mogą być używane wszędzie, nawet w miejscach dla „niepalących”.

PRAWDA: Prawa regulujące używania e-papierosów wciąż się zmieniają.  Zasadniczo używanie e-papierosów NIE jest dozwolone w tych samych miejscach, w których palenie jest zabronione.

Fałsz: Nie ma ” drugiego rodzaju ” ryzyka związanego z e-papierosami.

PRAWDA: W odniesieniu do osób palących określenie „z drugiej ręki” odnosi się do dymu pochodzącego z palenia tytoniu przez inną osobę lub wydostawania się z płuc osoby palącej. W przypadku e-papierosów „z drugiej ręki” odnosi się podobnie do osoby wdychającej opary, ponieważ są one blisko osób korzystających z urządzenia. Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących stosowania e-papierosów w celu ustalenia, czy opary uważane są za szkodliwe lub w jakim zakresie. Jednak w badaniu z 2012 roku stwierdzono, że wydychane opary zawierały mierzalne ilości czynników rakotwórczych.

Fałsz: Możesz dostać e-papierosy „bez nikotyny”.

PRAWDA: Wstępna analiza e-papierosów przez FDA w 2009 r. Wykazała niski poziom nikotyny w produktach oznaczonych jako „bez nikotyny”.

 

FDA reguluje produkty tytoniowe, w tym papierosy, cygara, tytoń fajkowy i bezdymny, a także zatwierdzone produkty do rzucania palenia (gumy, łaty, leki). Jednak obecnie NIE reguluje e-papierosów. Producenci nie są zobowiązani do ujawniania chemikaliów w ich płynach lub w jakiej ilości są one wdychane i wydychane przez użytkownika. W kwietniu 2014 r. Agencja zaproponowała szereg rozporządzeń dotyczących rynku e-papierosów, ale do końca 2015 roku nic nie zostało przyjęte.

 

DB

Komentarze

Komentarze