Czytaj książki nawet niemowlakowi! Osiągniesz TAKIE efekty!

Czytanie dzieciom przynosi dużo korzyści zarówno pod względem rozwojowym, jak i emocjonalnym.

Jakie konkretnie można osiągnąć efekty? Dlaczego warto czytać już niemowlakowi? I co zrobić, gdy dziecko nie jest zainteresowane książeczkami?

 

książki, czytanie dzieciom
fot. dzieckoifigura.pl

 

Dlaczego warto czytać już niemowlakowi?

Jak mówi lekarz Monika Działowska z profilu „pediatranazdrowie” czytanie dzieciom warto zacząć już od wieku niemowlęcego, ponieważ noworodki, którym się czyta, później mają mniejsze deficyty językowe

 

Ponadto dzieci, które mają „czytane”:

 

  • mają większy zasób słów, a ich mózgi lepiej się rozwijają 
  • łatwiej radzą sobie z lękiem separacyjnym, mają mniej zachowań agresywnych i lepiej sobie radzą w kwestiach społecznych
  • czytanie książeczek kształtuje skupianie uwagi i koncentrację

 

Co zrobić, gdy dziecko nie chce czytać książek?

To właśnie te dzieci, które nie chcę czytać i nie mogą skupić uwagi, powinniśmy zachęcać do książeczek. Jak jednak wyjaśnia ekspertka, nie zawsze trzeba literalnie czytać treść książki.

Możemy razem z dzieckiem oglądać obrazki, prosić dzieci by coś pokazały czy policzyły, wskazały przedmioty w konkretnym kolorze.

Jeśli dziecko nie może usiedzieć przy książce, może po prostu być w pobliżu i zaglądać co chwilę. Rodzic może wskazywać coś ciekawego w książce i tym samym zachęcać dziecko do podejścia.

Stopniowo czas „czytania” czy też oglądania książki będzie się wydłużał i być może malucha uda się zachęcić do wspólnego czytania.

 

Książka czy audiobook?

Lekarka wskazała także, że jest różnica w tym, czy czyta rodzic, czy też puszcza dziecku bajkę z audiobooka. Jeśli więc tylko jest taka możliwość, to wybierajmy wspólne czytanie, ponieważ to buduje relację dziecka z rodzicem. Ponadto wspomaga mowę, często też jest okazją do rozmowy, bo podczas wspólnego czytania, dziecku przypominają się różne sytuacje, o których chce opowiedzieć rodzicowi.

 

Komentarze

Komentarze