Czujesz się „wypalona”? Oto kilka sposobów na to, jak odzyskać siły!

Jeśli z dnia na dzień czujesz się coraz bardziej wyczerpana i niezdolna do radzenia sobie ze stresem, prawdopodobnie cierpisz z powodu wypalenia zawodowego. Dotyczy to głównie osób zmagających się ze stresem w miejscu pracy.

Eksperci uważają, że wypalenie charakteryzuje się wyczerpaniem, obniżeniem nastroju i poczuciem ograniczonych umiejętności zawodowych. Innymi słowy, możesz zacząć czuć się zmęczona, nie lubić swojej pracy i życia oraz czuć się bezużyteczna i załamana.

Co możesz zrobić, żeby przywrócić swoje życie na odpowiednie tory? Podpowiadamy!

Porozmawiaj z kimś bliskim

Postaraj się porozmawiać z kimś, kto będzie dla ciebie oparciem i zrozumie twoją sytuację. Lekarz rodzinny lub terapeuta najlepiej zrozumie ten stan i może przepisać ci pewne leki, które pomogą ci poradzić sobie z wyczerpaniem. Jeśli nie chcesz przyjmować leków, twój psycholog może ci zaproponować terapię behawioralną, dla złagodzenia skutków wypalenia.

Ogranicz spożycie kofeiny

Postaraj się ograniczyć spożycie kofeiny. Kiedy już doświadczasz wypalenia zawodowego, picie zbyt dużej ilości kawy może powodować bezsenność, niepokój i bóle głowy.

Czytaj też: Dlaczego warto być OPTYMISTKĄ? Oto tylko kilka powodów!

wypalona
Unsplash

Odpocznij

Kiedy nie jesteś w biurze, nie myśl o pracy. Nie sprawdzaj e-maili i naprawdę odpoczywaj. Pozwól umysłowi i ciału zregenerować się na tyle, na ile to możliwe. Jeśli uznasz, że dokucza ci zbyt duży stres, umów się na spotkanie z psychologiem, który nauczy cię technik zarządzania stresem. Ponadto, postaraj się wysypiać, gdyż ma to ogromny wpływ na twoje samopoczucie fizyczne oraz psychiczne.

Wyznacz sobie granice

Dobrze jest mieć w życiu wyznaczone granice. Wszyscy musimy zrozumieć, ile tak naprawdę jesteśmy w stanie udźwignąć. Gdy przyjmiesz na siebie więcej obowiązków w pracy, niż to możliwe, możesz z czasem poczuć się wypalona i zestresowana. Naucz się mówić „nie” lub zasugeruj alternatywne rozwiązanie, które będzie dobre zarówno dla ciebie, jak i strony pytającej.

Medytuj

Każdego dnia przeznacz trochę czasu na ćwiczenia oddechowe i medytację, np. kiedy wrócisz z pracy lub ze szkoły do domu. Zanim położysz się na kanapie, spróbuj trochę pomedytować i pozwól swojemu umysłowi się zrelaksować.

Czytaj też: Odkryto NIEZWYKŁĄ moc jogi! Jej praktykowanie MOŻE…

wypalona
Unsplash

Źródło: Indianexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze