Czy można bezpiecznie ćwiczyć przy pustym żołądku?

Ćwiczenia na pusty żołądek mają swoje zalety, ale należy je wykonywać ostrożnie. Dlaczego?

Jeśli próbujesz schudnąć, prawdopodobnie myślisz, że trening lub bieganie na pusty żołądek to dobry sposób. Jeśli nie masz kalorii do spalenia, twoje ciało po prostu spala tłuszcz, a tego właśnie chcesz, prawda? Ale czy trening na pusty żołądek na pewno jest bezpieczny?

Ćwiczenia na czczo

Ćwiczenia na pusty żołądek nazywa się ćwiczeniami na czczo. Technicznie rzecz biorąc, budzenie się i wstawanie z łóżka, aby pobiegać rano, to trening na czczo.

Kiedy ćwiczysz, twoje ciało zaczyna spalać glukozę zmagazynowaną w mięśniach i wątrobie na energię. Po wyczerpaniu zapasów glukozy lub węglowodanów, organizm zaczyna spalać zgromadzony tłuszcz. Ćwiczenia na czczo polegają na tym, że twoje ciało już na początku będzie miało mało węglowodanów, ponieważ zmagazynowane węglowodany wyczerpią się naturalnie podczas postu lub snu. Oznacza to, że jeśli zaczniesz ćwiczyć zaraz po przebudzeniu, bez jedzenia, twoje ciało będzie musiało zacząć spalać tłuszcz dużo wcześniej, niż gdybyś po prostu nasyciła się śniadaniem.

Czytaj też: Czy ćwiczenia mogą wpływać na nasze wybory żywieniowe?

A to nie jedyna korzyść. Eksperci uważają, że istnieją dowody na to, że „trening na czczo może powodować adaptacje komórkowe w mięśniach, które mogą korzystnie wpływać na wytrzymałość”. Innymi słowy, oprócz szybszego spalania tłuszczu, w końcu będziesz w stanie ćwiczyć dłużej i silniej.

Ale czy to jest bezpieczne?

Eksperci zazwyczaj sugerują zjedzenie zdrowego posiłku lub przekąski przed treningiem, ponieważ organizm potrzebuje węglowodanów lub glukozy jako paliwa. Jeśli masz zamiar wykonywać szczególnie ciężki trening, dobrze jest przynajmniej zjeść wcześniej przekąskę, aby upewnić się, że masz energię, aby przetrwać trening. Mając to na uwadze, nie jest niebezpieczne ćwiczenie na pusty żołądek.

Źródło: Babygaga

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze