Czy ćwiczenia mogą wpływać na nasze wybory żywieniowe?

Badania pokazują, że różni ludzie reagują zupełnie inaczej na tę samą rutynę ćwiczeń i te same posiłki…

Wykonywanie regularnych ćwiczeń może zmienić nasze odczucia dotyczące jedzenia w zaskakujący i korzystny sposób, zgodnie z nowym badaniem. Badanie wykazało, że początkujący ćwiczący zaczynają odczuwać mniejsze pragnienie na objadanie się, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla kontroli masy ich ciała.

Badanie pokazuje jednak również, że różni ludzie reagują zupełnie inaczej na tę samą rutynę ćwiczeń i te same posiłki, co podkreśla złożoność związku między ćwiczeniami, jedzeniem i utratą niechcianego tłuszczu.

Naukowcy z University of Leeds w Anglii, postanowili zapytać grupę stroniących od aktywności fizycznej mężczyzn i kobiet o ich zdanie na temat jedzenia i ćwiczeń. Wszyscy mieli nadwagę lub otyłość. Uczestnicy badania wypełnili szczegółowe kwestionariusze i testy online odnośnie swoich preferencji i zachowań związanych z jedzeniem.

Czytaj też: Zdrowe kości! Oto 7 oznak, których nigdy nie należy bagatelizować!

ćwiczenia
Unsplash

Piętnastu ochotników poproszono następnie o kontynuowanie normalnego trybu życia (grupa kontrolna), podczas gdy pozostałe 46 osób zaczęło ćwiczyć, trenując na maszynach do ćwiczeń pięć razy w tygodniu przez około 45 do 60 minut lub do czasu, gdy spalili 500 kalorii na sesję. Kontynuowali ten trening przez 12 tygodni, jedząc tak, jak lubili w domu. Następnie wszyscy wrócili do laboratorium na ważenie i powtórzenie testów. Większość ćwiczących zrzuciła kilka kilogramów, zaś niektórzy z grupy kontrolnej przybrali na wadze.

Mężczyźni i kobiety w grupie kontrolnej wykazywali również niewielkie zmiany w swoich odczuciach dotyczących jedzenia. Ale reakcje ćwiczących na zdjęcia i pytania dotyczące wysokokalorycznych, tłustych potraw były inne. Nie uważali już, że mają na nie nieodpartą pokusę. Pod względem psychologicznym wykazywali oni mniejszą potrzebę na spożywanie tuczących pokarmów.

Podsumowując, wyniki te sugerują, że oprócz poprawy zdrowia, ćwiczenia mogą nas również skłonić do uważniejszego przyjrzenia się żywności, którą spożywamy.

Czytaj też: Stres w miejscu pracy – jak go pokonać? Oto 10 sposobów!

ćwiczenia
Unsplash

Źródło: Indianexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

 

Komentarze

Komentarze