Czy szczepionka przeciw grypie ZWIĘKSZA ryzyko zachorowania na COVID-19?

Jak pokazują ostatnie badania, szczepionka przeciw grypie nie zwiększa ryzyka zachorowania na COVID-19 i nie wiąże się z ciężką postacią i śmiercią z powodu tej choroby.

Szczepionka przeciwko grypie

Badania, które ukazały się w czasopiśmie „Journal of Clinical and Translational Science” ujawniają, że szczepionka przeciw grypie jest najważniejszym sposobem ochrony zdrowia ludzi tej jesieni i zimy. Sezonowa aktywność grypy może być nieprzewidywalna i często zdarza się, że zdrowi ludzie co roku są hospitalizowani z powodu krytycznej infekcji dróg oddechowych. Niekiedy nawet umierają.

Statystyki z USA

Statystyki z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pokazują, że w sezonie grypowym w Stanach Zjednoczonych 2019–2020 odnotowano 39–56 milionów przypadków tej choroby. Odbyło się również 18–26 milionów wizyt lekarskich z powodu grypy, co wymagało nawet 740 000 hospitalizacji. Ponadto grypa mogła spowodować śmierć aż 62 000 osób w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Naukowcy ALARMUJĄ: „Następna pandemia będzie śmiertelniejsza niż…”

Zapobieganie „twindemii”

Badania dotyczące pandemii grypy sugerują, że druga fala COVID-19 jest możliwa jesienią i zimą 2020 r. Zbiegałoby się to z najbardziej aktywną fazą grypy sezonowej. Środki zapobiegawcze, takie jak dystans fizyczny, mogłyby zmniejszyć rozprzestrzenianie się grypy.

Ponieważ sezon grypowy łączy się tej jesieni z pandemią COVID-19, szczepienie przeciw grypie jest ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ może pomóc zapobiec „twindemii” – zderzeniu grypy i COVID-19.

„Nasze odkrycia sugerują, że powinniśmy kontynuować naszą strategię szczepień przeciwko globalnej grypie w tym sezonie grypowym” – mówi główny badacz doktor Phillip Zein.

 

Zobacz też: Kasia Tusk dziękuje portalom, które pisały o jej „dramacie”. Chodzi o słuszną sprawę!

 

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze