Czy Twoje dziecko może wyjść z domu, żeby… Jest OFICJALNE stanowisko!

Czy Twoje dziecko może wyjść z domu, żeby… Czy to będzie zgodne z prawem? Jest oficjalne stanowisko!

Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie dnia 28 grudnia 2020 roku, wprowadzono zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do ukończenia 16 roku życia.

Zobacz także: Co czytać w CIĄŻY? Monika Mrozowska poleca!

Jak brzmi ten zapis?

§ 9. Do dnia 17 stycznia 2021 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00, przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej, lub miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – także do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania albo odbywa się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, lub półkolonii.

Fot. Pixabay

Czy więc dziecko, które ma 15 lat, może wyjść z domu, żeby uczestniczyć np. w wolontariacie w schronisku dla zwierząt?

– Zatem dziecko, które ma 15 lat, nie może samodzielnie jeździć do schroniska nawet w takim celu jak wolontariat. Chyba, że córka będzie odwiedzała schronisko w weekendy albo poza godzinami obowiązującymi w przepisie tj. w dni powszechne po godzinie 16.00 – wyjaśnia biuro rzecznika.

Pozostaje więc znaleźć nam dzieciom inne zajęcia! Przepisy w sprawie pandemii są bardzo konkretne i niestety za ich łamanie są przewidziane kary pieniężne.

Fot. Pixabay

Źródło: RPO

Komentarze

Komentarze