Czym jest empatia? Dlaczego warto być osobą empatyczną, co nam to daje?

Prawidłowo kojarzona m.in. z emocjonalnością i wrażliwością, a nawet chęcią niesienia pomocy innym. Najczęściej dotyczy osób o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Empatia. Co to jest? Jakie cechy posiada? Czy każdy z nas może być empatyczną osobą? Jak stać się kimś empatycznym?

Czym jest empatia?

Generalnie empatia oznacza umiejętność postrzegania stanów emocjonalnych innych osób oraz przyjmowania ich sposobu patrzenia na świat.

Wobec tego ludzie empatyczni są w stanie zrozumieć zachowania oraz działania innych, ponieważ potrafią wczuć się w ich stan ducha. Umieją patrzeć na rzeczywistość czyimiś oczami, a więc także wyobrazić sobie, co druga osoba czuje. Ich celem jest współodczuwanie wraz z kimś oraz możliwie najdokładniejsze „wejście w uczucia” drugiej osoby.

Warto podkreślić też fakt, iż empatia to nie przejaw słabości, ale cecha każdego zdrowego emocjonalnie człowieka. Działania empatyczne to próby stawiania się na miejscu drugiej osoby, wymagające pozbycia się swojej strefy bezpieczeństwa. Specjaliści twierdzą, że jako ludzie potrafimy odczuwać prawdziwe emocje, z którymi zmaga się druga osoba.

Czytaj też: „Dziewczynka PŁAKAŁA w autobusie. Nie uwierzycie, CO ZROBIŁ kierowca!”

Skąd pojawia się empatia?

Naukowcy, którzy badają mózg twierdzą, że empatia jest naturalną cechą, nad którą posiadamy jedynie ograniczoną kontrolę. Bez empatycznej zdolności współodczuwania nie moglibyśmy przeżyć, a nasza potrzeba przynależności do społeczeństwa nie zostałby zaspokojona. Od czego zatem zależy poziom empatii u ludzi?

Istnieją trzy grupy predyspozycji, które mają największy wpływ na nasz poziom empatii:

  • biologiczne – dziedziczymy skłonność do silnego lub osłabionego współodczuwania nawet do 50 procent,
  • psychologiczne – nasze emocjonalne relacje z rodziną,
  • środowiskowe – empatia zmienia się wraz z wiekiem.

Jaki jest człowiek empatyczny?

Osoby empatyczne cechuje głównie: umiejętność postawienia się w sytuacji osoby z problemem, szczególne okazywanie troski, rozumienie tego, że ktoś znajduje się w trudnej sytuacji, dopytywanie o istniejący problem, próbowanie odzwierciedlenia uczuć osoby poszkodowanej, nieocenianie innych oraz wspieranie emocjonalne.

Empatia
Pixabay

Co zrobić by być osobą empatyczną?

Bycie empatycznym w gruncie rzeczy nie jest takie trudne jak się wydaje. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad lub zmienić swoje nawyki, by mieć lepsze życie osobiste i prywatne. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

  • zwracajmy większą uwagę na to, co czuje nasz rozmówca oraz w  jaki sposób się zachowuje i co mówi,
  • nie zapominajmy o aktywnym słuchaniu i czynnym braniu udziału w rozmowie,
  • przypominajmy sobie jak my czuliśmy się w konkretnych sytuacjach, co robiliśmy, czy jak reagowaliśmy na dane wydarzenia,
  • pamiętajmy, że bycie empatycznym polega nie na tym, co my sami myślimy, tylko co myśli druga osoba,
  • stwórzmy mapę empatii, która zawierać będzie cztery elementy: słowa, myśli uczynki i uczucia, gdyż pozwoli nam ona poznać różne perspektywy patrzenia oraz odczuwania, dlatego dzięki niej możemy uświadomić sobie, że każdy z nas kieruje się w życiu różnymi priorytetami.

Dlaczego warto być empatyczną osobą?

Przede wszystkim warto zauważyć, że empatyczni ludzie tworzą zdrowe, pełne zrozumienia i bardzo szczęśliwe relacje. Właśnie dlatego, że doskonale znają siebie, własne uczucia i emocje, potrafią również zauważać  je u innych osób, co sprawia, że umiejętnie reagują na potrzeby innych.

Ważne jest także to, co twierdzą eksperci, że empatyczne zachowania pozytywnie wpływają na zdrowie, a także przedłużają życie. Dzięki czynnościom na rzecz innych polepsza się  również nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości.

Obecnie empatia to pożądana wartość, do której warto dążyć, ponieważ wpływa ona pozytywnie na nasz wizerunek oraz poprawia relacje z innymi ludźmi.

Źródło: Poradyfit.pl, Patryktarachon.pl

Zdjęcia: Pixabay

 

Komentarze

Komentarze