„On tylko chce zwrócić na siebie uwagę!” Dlaczego dzieci chcą negatywnej uwagi?

Często mówi się o niegrzecznych dzieciach, że one „tylko chcą zwrócić na siebie uwagę!”. Czy to twierdzenie jest prawdziwe?

Bardzo często tak. Dlaczego jednak dziecko miałoby chcieć, by je strofowano, czy nawet na nie krzyczano? Otóż w wielu przypadkach, nawet negatywne zainteresowanie rodzica, to jednak uwaga i zainteresowanie.

Takie „trudne” zachowania dzieci i młodzieży mogą mieć różne przyczyny.

 

płaczące
Pixabay

 

Jedną z nich jest uwaga czy nawet podziw rówieśników. Spokojnym i grzecznym zachowaniem być może nie zyskają zainteresowania, ale już nieposłuszeństwem czy agresją, jak najbardziej. Co więcej taka postawa może nawet w pewnych środowiskach, w pewnych sytuacjach, wzbudzać podziw kolegów i koleżanek.

 

Jeśli chodzi o zachowanie dziecka w domu, to często „złe” zachowanie pojawia się, gdy rodzice dużo pracują, po pracy nie mają czasu dla dziecka, bo chcą odpocząć, gdy pojawia się drugie dziecko, gdy rodzice się rozwodzą. W takiej sytuacji, tylko niegrzeczne zachowanie daje dziecku należytą uwagę ze strony rodziców.

 

Zabieganie o negatywną uwagę to zachowanie, które może się pogłębiać. Dziecko szybko zauważy, że to działa, więc oczekując zainteresowania, w dalszym ciągu może sprawiać problemy. Jak więc zatrzymać to błędne koło?

 

Gdy nasze dziecko zacznie się źle zachowywać, zwróćmy uwagę, czy przypadkiem w ten sposób nie daje nam do zrozumienia, że potrzebuje naszej uwagi? Wówczas postarajmy się mu ją dać w bardziej pozytywnych okolicznościach, zróbmy coś razem tylko we dwoje i bez rozpraszaczy tylko telefon czy telewizja. I poobserwujmy, czy to przyniesie jakąś poprawę.

 

>>>Jak zbudować u dziecka poczucie własnej wartości? Mów mu TO każdego dnia!

 

Komentarze

Komentarze