Dlaczego NIGDY nie powinniśmy ignorować naszych dzieci?

Jako dorośli ludzie, często potrzebujemy uwagi i zaangażowania drugiej osoby. Ignorancja rujnuje nasze związki, przyjaźnie i relacje w rodzinie. Dla najmłodszych zauważenie i uwaga również jest niezwykle istotna. Dlaczego nigdy nie powinniśmy ignorować naszych dzieci?

unsplash.com

Nauka akceptacji siebie

Dziecko od pierwszych miesięcy swojego życia powinno odczuwać pełną akceptację i uwagę od swoich rodziców. Dzięki temu, w przyszłości będzie umieć w pełni zaakceptować siebie. Dzieci, które były ignorowane i nie poświęcano im wystarczającej uwagi, w przyszłości nie mogą się odnaleźć. Pewność siebie i świadomość dziecka rodzi się z dostrzeżenia i zaakceptowania od pierwszych miesięcy życia. Samoświadomość uczy dziecka samego siebie, rozumienia swoich potrzeb, emocji i myśli.

Reaguj na gesty

Rodzic, który reaguje na wszelkie gesty, mimikę i głos malucha okazuje, że zauważa swoje dziecko. Warto zaznaczyć, że dziecko dopiero przez reakcje rodzica zaczyna rozumieć, co w rzeczywistości chciało zakomunikować. Dzieci w ten sposób eksperymentują – uczą się reakcji innych na swoje zachowanie.  W ten sposób tworzy się więź i komunikacja z dzieckiem.

Problem braku czasu

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo negatywnie wpływa na dziecko brak czasu i pośpiech rodziców. Niedostrzeganie dziecka skutkuje głębokim uczuciu rozczarowania u malucha. Jako dorośli nie lubimy uczucia, jakie towarzyszy nam podczas pośpiechu. Dzieci odczuwają to mocniej. Zwłaszcza że podczas pośpiechu nie dostrzegamy drobiazgów ważnych dla malucha, a także zapominamy o czułych gestach, co nieodwracalnie kształtuje dzieci.

Potrzeba uznania

Każdy lubi pochwały i poczucie uznania. Tę potrzebę odczuwamy już od pierwszych miesięcy życia. Brak uznania najboleśniej odczuwają dzieci, które mocno przeżywają wszelkie braki. Konstruktywne pochwały zwiększą samoocenę dziecka, rozbudują w nim pewność siebie, zmotywują i wspomogą w procesie samoświadomości. Pochwały wzmacniają więź między dzieckiem a rodzicami i pomagają w budowaniu tej bliskości na kolejnych etapach życia.

„Matka stwarza swoje dziecko”

Warto zapamiętać te słowa amerykańskiego psychologa Philippe’a Rochata, który zgłębił proces samoświadomości dzieci.  Dziecko uczy się reakcji matki, a cały ten proces działa na zasadzie „lustrzanego odbicia”. Dlatego tak ważna jest uwaga, zauważenie i reakcja na zachowania najmłodszych.

Komentarze

Komentarze