Dlaczego po urodzeniu dziecka wiele kobiet traci włosy? Znamy odpowiedź!

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka narzeka na wypadanie włosów. Skąd się to bierze i czy można jakoś temu zaradzić?

Problem nadmiernie wypadających włosów po porodzie, zwykle związany jest ze stabilizacją poziomu hormonów, które wracają do stanu sprzed ciąży. Niestety, należy pamiętać o tym, że intensywna utrata włosów może także być oznaką poważniejszych chorób.

Dlaczego po porodzie wypadają włosy?

„Piękne, zdrowe, lśniące, a przede wszystkim gęste włosy to domena wszystkich kobiet, które są w ciąży – szczególnie w drugiej połowie. Wówczas to w kobiecym organizmie intensywnie wzrasta poziom estrogenów, które powodują przedłużenie fazy anagenu (wzrostu). Tuż po porodzie ich stężenie spada a mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę telogenu (faza spoczynku, kolokwialnie określana jako „faza wypadania włosa”). Jest to tak zwany proces łysienia telogenowego, w niektórych publikacjach medycznych nazywany także „przejściowym łysieniem poporodowym” – mówi trycholog Anna Mackojć.

Spadek estrogenów

Po urodzeniu dziecka następuje spadek estrogenów, czyli powrót gospodarki hormonalnej organizmu do stanu sprzed ciąży. Mamy wówczas do czynienia z powrotem mieszków włosowych do stanu fizjologicznego przed zajściem kobiety w ciążę.

włosy
Unsplash

Co to właściwie oznacza?

„Oznacza to, że mieszki włosowe, które zostały aktywowane wysokimi estrogenami w ciąży, przechodzą w stan spoczynku – przez co włosy zaczynają intensywnie wypadać” – komentuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii.

Wpływ na nadmierne wypadanie włosów ma także podwyższone stężenie prolaktyny po porodzie. Utrzymuje się tak długo, jak kobieta karmi dziecko piersią. Kiedy kobieta zaprzestaje karmienia, poziom prolaktyny wraca do stanu sprzed ciąży.

„Warto podkreślić, że podwyższony poziom prolaktyny oraz spadek estrogenów po porodzie, nie jest żadną dysfunkcją organizmu. To normalna i prawidłowa fizjologia organizmu” – dodaje ekspert.

Czytaj też: Jak prawidłowo umyć włosy? Podpowiadamy!

włosy
Unsplash

Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Jeśli planujemy zajść w ciążę, powinnyśmy ze sporym wyprzedzeniem przygotować do tego całe swoje ciało. Zacząć stosować prawidłowo zbilansowaną dietę, uprawiać sport i zażywać witaminy.

„Prawidłowo przygotowana i odpowiednio ukrwiona skóra głowy, pozwoli na prawidłowy odrost włosów po ich poporodowej utracie. Stosowanie odpowiednich preparatów przed ciążą przygotuje również gruczoły łojowe i potowe do wahań hormonalnych zarówno podczas jak i po ciąży” – komentuje Anna Mackojć, trycholog.

Czytaj też: Jedz to chociaż raz dziennie. Włosy przestaną wypadać i będą zdrowsze

Źródło: Dziennik.pl

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze