Jak prawidłowo umyć włosy? Podpowiadamy!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy myjesz włosy we właściwy sposób? A powinnaś! Jak pokazują badania, aż 7 na 10 kobiet nie myje włosów prawidłowo. Ale co to właściwie oznacza „prawidłowo” umyć włosy?

Choć umycie włosów z pozoru wydaje się być czymś bardzo prostym, okazuje się, że wiele kobiet popełnia kluczowe błędy przy wykonywaniu tej czynności. Mycie włosów nie jest trudnym procesem – wystarczy zmoczyć włosy, nałożyć szampon, umyć włosy, spłukać je, nałożyć odżywkę lub maskę do włosów, a następnie ponownie spłukać i to wszystko! Nic skomplikowanego, jednak prawidłowe mycie włosów wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Oto krótki przewodnik po myciu włosów!

1. Rozpocznij od spłukania włosów gorącą wodą

Prawdopodobnie znasz zasadę mówiącą o tym, żeby nie myć włosów gorącą wodą. Cóż, częściowo jest to prawda. Jednak, zdaniem ekspertów, kiedy zmoczysz włosy gorącą wodą (ale oczywiście niezbyt gorącą!), pomaga to otworzyć pory i naskórek i skuteczniej usunąć wszelkie zabrudzenia. To z kolei pomaga lepiej wchłonąć odżywkę lub maskę do włosów.

2. Umyj skórę głowy

Istnieją dwa sposoby nakładania szamponu – na włosy i na skórę głowy. Nakładaj szampon tylko na skórę głowy, a następnie delikatnie masuj i spłucz go ciepłą wodą. Jeśli twoje włosy są brudne i tłuste, po nałożeniu szamponu na skórę głowy spień go w dłoniach i delikatnie przesuń po pasmach włosów. Nie trzeba dwukrotnie myć włosów szamponem ani używać dużej ilości produktu.

Skąd wziął się ten mit?

Chociaż instrukcje większości marek szamponów zalecają nam dwukrotne umycie włosów przed użyciem odżywki lub maski do włosów, zdaniem wielu ekspertów, to tylko sztuczka, aby przyspieszyć korzystanie z produktu i wydać pieniądze na nowy. Kilka naciśnięć pompki od szamponu wystarczy, aby umyć bardzo brudne lub tłuste włosy, więc nie przesadzaj z ilością nakładanego produktu. Pamiętaj, że nadmierna ilość szamponu usuwa naturalne oleje ze skóry głowy i powoduje suchość, łupież i podrażnienia.

3.  Nie nakładaj odżywki na skórę głowy

Niezależnie od tego, czy masz włosy tłuste, czy suche, nigdy nie nakładaj odżywki na skórę głowy. Nie tylko marnujesz produkt, ale też sprawiasz, że twoje włosy wyglądają tłusto, co oznacza, że ​​będziesz musiała je umyć następnego dnia. Jak zapewne wiesz, codzienne mycie włosów jest szkodliwe dla ich zdrowia, więc używaj odżywki od połowy długości do końcówek i spłucz ją ciepłą wodą.

Czytaj też: Jak szybko wysuszyć mokre włosy? Podpowiadamy!

włosy
Unsplash

4. Pozostaw odżywkę na pięć do siedmiu minut

Cierpliwość jest cnotą – szczególnie jeśli chodzi o pielęgnację włosów. W przeciwieństwie do szamponu, nie chodzi tu o szybki masaż i spłukanie.

„Nałóż starannie odżywkę zaczynając od końców włosów. Gdy produkt jest nadal we włosach, rozczesuj go grzebieniem z szerokimi zębami. Możesz zostawić odżywkę i owinąć włosy ręcznikiem na pięć do siedmiu minut, ale nie na dłużej, żeby nie pozostawić resztek we włosach” – mówi Anthony Cole, główny stylista w Sebastian Professional Haircare.

5. Dodaj połysku zimnym płukaniem

Ten krok jest skierowany tylko dla najodważniejszych kobiet. Wiele pań nie wyobraża sobie spłukiwania włosów zimną wodą, ale warto spróbować, żeby zobaczyć różnicę!

6. Nie myj włosów codziennie!

„Większość młodych kobiet myje włosy zbyt często, a nawet codziennie!” – mówi Anthony Cole, główny stylista w Sebastian Professional Haircare.

„Trzy razy w tygodniu wystarcza dla większości rodzajów włosów” – dodaje.

Twoje włosy faktycznie wytwarzają więcej oleju, gdy są zbyt często myte. A zatem, co zabawne, najlepszym sposobem na utrzymanie pięknych włosów, jest mycie ich co 2 a nawet co 3 dzień.

7. Wybierz szampon, który pasuje do twojego rodzaju włosów

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry, chodzi o identyfikację rodzaju włosów i wybranie szamponu najlepiej dostosowanego do twoich potrzeb. Jeśli masz tłuste włosy, kup oczyszczający szampon i unikaj tych, które są nadmiernie nawilżające. Jeśli zaś twoje włosy są suche, wybierz coś przeciwnego. Wygładzające, nawilżające formuły będą dla ciebie idealne!

8. Delikatnie osusz włosy

Sposób, w jaki traktujesz włosy po umyciu, ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego zdrowia i wyglądu. Po delikatnym osuszeniu włosów ręcznikiem, zawsze dobrze jest zastosować środek chroniący przed ciepłem, zwłaszcza jeśli planujesz użyć suszarki lub prostownicy. Pamiętaj, że nigdy nie powinno się używać prostownicy lub lokówki na włosy, które są jeszcze lekko wilgotne. Włosy musi być całkowicie wyschnąć przed rozpoczęciem takiej stylizacji!

Drogie panie, która z was myje włosy we właściwy sposób? Wcielcie w życie nasze wskazówki, aby wasze włosy były zdrowe i lśniące!

Czytaj też: Długie włosy = krótka kariera?

włosy
Unsplash

Źródło: Womanitely.com, Teenvogue.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze