Do czego potrzebny jest nam WAPŃ? Gdzie go szukać?

Wapń jest podstawowym materiałem budulcowym kości i zębów – znajduje się w nich około 99% tego pierwiastka. Odgrywa jednak znaczącą rolę także w innych procesach w organizmie. Do czego potrzebny jest nam wapń i gdzie go szukać?

pixabay.com

Rola wapnia w organizmie

Dorosły człowiek potrzebuje dziennie od 1 do 1,2 grama wapnia. Pierwiastek staje się lepiej przyswajalny przez organizm, jeśli równo z nim dostarczamy mu witaminy D. Wspomaga ona wchłanianie wapnia z jelit.  Dobroczynny wpływ wapnia na kości i zęby zbadano już lata temu.  Dziś wiadomo, że ten pierwiastek pełni ważną funkcję w innych procesach organizmu, na przykład:

  • podtrzymuje rytm zdrowego serca,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • zabezpiecza przed skurczami mięśni,
  • wapń uczestniczy w budowie niektórych hormonów i aktywacji niektórych enzymów,
  • pomaga zachować zdrowe zęby i kości,
  • wzmaga krzepnięcie krwi,
  • reguluje i koordynuje funkcje ustroju i pomaga w leczeniu rozmaitych chorób.

Niedobór wapnia

Niedobór wapnia może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Może powodować zaburzenia ze strony układu nerwowego, nadmierne poirytowanie i nadpobudliwość. Niski poziom pierwiastka u dzieci może zwiększyć ryzyko osteopenii. Braki u dorosłych powodują demineralizację i deformację kości, a także zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Kolejnym skutkiem niedoborów wapnia jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Źródła wapnia

Najbogatsze źródła łatwo przyswajalnego wapnia to: mleko w każdej formie, sery i jaja, a szczególnie żółtko. Warto wiedzieć, że wapń z warzyw jest gorzej przyswajany przez organizm, bo zawierają one także błonnik i kwas szczawiowy, który upośledza wchłanianie wapnia, bo tworzy z nim trudno rozpuszczalne sole. Produkty zbożowe są na ogół słabym źródłem wapnia. Podsumowując, tam gdzie jest niskie spożycie mleka i przetworów mlecznych, można podejrzewać niedobory wapniowe. W innych produktach również znajdziemy wapń, chociaż w mniejszej ilości. Warto spożywać ryby – szprotki, śledzie i sardynki. Należy wybierać pieczywo razowe, graham i żytnie. Z warzyw produktami o największej ilości wapnia są: natka pietruszki, seler, marchew, groszek, jarmuż, kukurydza, czosnek i chrzan.

Zobacz również: Witamina D3 – witamina słońca. Gdzie jej szukać zimą?

Komentarze

Komentarze