Twoje dzieci ciągle się kłócą i sobie dokuczają? Sprawdź jak uniknąć zazdrości między rodzeństwem!

Rywalizacja rodzeństwa wydaje się być jedną z tych życiowych sytuacji, które są prawie nieuniknione. Chociaż prawdą jest, że wiele rodzeństw będzie się kłócić i walczyć z powodów tak prozaicznych, jak „jego koszula jest bardziej niebieska niż moja”, jako rodzic Twoim obowiązkiem jest dopilnować, aby wszyscy żyli w zgodzie i jak najlepiej dogadywali się między sobą.

 Oto kilka sposobów na uniknięcie rodzącej zazdrości!

  1. Nigdy nie porównuj rodzeństwa

„Dlaczego nie możesz być bardziej jak twoja siostra” jest jednym z tych zwrotów, które możesz od czasu do czasu pomyśleć, ale nigdy nie wolno Ci powiedzieć tego głośno. Jesteś sfrustrowana i chcesz zmotywować dziecko, ale efekt końcowy będzie prawdopodobnie tragiczny. Porównania można zbyt łatwo interpretować jako „on jest lepszy od ciebie” lub „kocham ją bardziej”, zwłaszcza przez małe dzieci.

  1. Osiągnięcia dzieci należy porównywać tylko z poprzednią pracą

Praca w szkole, sport, praca artystyczna … Bez względu na to, jaki konkretny talent lub osiągnięcie jest przedmiotem dyskusji, nigdy nie powinno się go łączyć z pracą rodzeństwa. Dzieci powinny dążyć do doskonalenia się i bycia najlepszymi, jakimi mogą być, a nie bycia lepszymi od innych ludzi, a zwłaszcza ich rodzeństwa.

  1. Posłuchaj wszystkich stron

Nieważne czy słuchając argumentów w konflikcie, czy opowieści o jakimś zdarzeniu, zawsze musisz wysłuchać wszystkich, nawet jeśli jesteś zmęczona i po prostu nie masz siły słuchać tego samego. Nie chcesz, aby jedno z rodzeństwa czuło, że jego słowa nie mają znaczenia. Daj każdemu rodzeństwu swój czas i przestrzeń, aby opowiedzieć o swojej stronie opowieści. Pokaż im, że szanujesz je jednakowo.

  1. Znajdź czas sam na sam z każdym z rodzeństwa

Nie ma lepszego sposobu na to, aby Twoje dziecko czuło się wyjątkowo, niż znajdowanie czasu na podzielenie się nimi z innymi. Może to być aktywność, którą oboje lubicie, pomagając przy pracy lub po prostu rozmawiając. Jak zawsze najważniejszą rzeczą jest poświęcenie każdemu z rodzeństwa wystarczającej uwagi. Nie ma znaczenia czynność, którą zdecydujesz się dzielić, ale ważne jest, abyś zwracała uwagę na to konkretne dziecko, nie wrzeszcząc na jego brata lub słuchając siostry.

  1. Pielęgnuj współpracę

W tych rzadkich przypadkach, kiedy Twoje dzieci pomagają sobie nawzajem lub grają razem bez walki, upewnij się, że wiedzą, jak bardzo to doceniasz. Czy Twoja najstarsza matematyczka wyjaśnia coś najmłodszym? Powiedz jej, jaka jesteś z tego dumna. Czy Twoja córka gra w  superbohaterów ze swoim bratem? Powiedz jej, jak bardzo lubisz to oglądać. Dzieci częściej powtarzają zachowania, które ich zdaniem są cenione.

  1. Chwal ich wyjątkowe umiejętności i cechy

Każde dziecko lubi czuć się wyjątkowo. Zachęć dzieci do podążania za ich zainteresowaniami i chwal ich wyjątkowe umiejętności i mocne strony. Nie bierz wszystkich na lekcje tańca tylko dlatego, że najstarsza córka wyrażała zainteresowanie, gdy była mała. Zapytaj każdego z rodzeństwa, co jest dla nich interesujące, i staraj się to podtrzymywać.

DB

Źródło: inamummyworld.com

Foto: pixaby.com

Komentarze

Komentarze