Twoje dziecko ma problemy z KONCENTRACJĄ? Oto jak mu pomóc!

    Twoje dziecko ma za sobą pierwsze miesiące nauki w szkole podstawowej i widzisz, że nie do końca potrafi się skoncentrować w stu procentach? Nawet nam, dorosłym ta sztuka nie przychodzi z łatwością. Jak więc nauczyć sztuki koncentracji nasze dziecko?

 

 

Często słyszy się od nauczycieli, że dzisiaj dzieci mają „problemy z koncentracją” często przez to, że są bardzo aktywne i żywiołowe. Wiek szkolny, to wiek poznawania świata – nic dziwnego, że dzieciaki zadają ciekawe pytania.

Jeśli okaże się naprawdę, że dziecko ma kłopoty z koncentracją – nie należy wpadać w panikę. W takiej sytuacji warto przygotować plan działania na to jak dziecku pomóc. Pomgając dziecku ważne jest to, aby samemu być również skoncentrowanym. Powinniśmy wówczas zadbać o to aby atmosfera w domu sprzyjała wyciszeniu się i pracy.

 

 

 

 

Co może pomóc Twojemu dziecku?

  • Słuchaj go, zapytaj jak minął mu dzień. Zapytaj czy wydarzyło się coś złego i dobrego, utrzymuj z nim kontakt wzrokowy. Jeśli widzisz, że dziecko gubi wątek, staraj się z powrotem go naprowadzić.
  • Nakrywajcie razem do stołu – pokaż dziecku jak obchodzić się z zastawą stołową, jedzcie chociaż jeden wspólny posiłek dziennie.
  • Oswajaj dziecko ze zmianami – jeżeli w życiu dziecka nadchodzi przełomowa zmiana np. pójście do szkoły, rozmawiaj z nim o tym, nastaw go przyjaźnie na to co ma się wydarzyć, niech czuje się spokojnie w nowej sytuacji.
  • Spróbuj masażu – na dzieci działa kojąco wieczorny masaż, np. samych stóp przed snem. Rano dziecko obudzi się wypoczęte i zrelaksowane.
  • Ćwicz wspólnie pisanie liter, licz z nim tabliczkę mnożenia – zrób to w sposób zabawny, zachęć dziecko do wysiłku umysłowego.
  • Unikaj strofowania – wytykania błędów, pouczania
  • Doceniaj to co mu wychodzi! Nagradzaj za dobre oceny, za porządnie posprzątany pokój. Pamiętaj, żeby robić to jednak z wyczuciem, bo dziecko zorientuje się kiedy Twoje nagradzanie stało się już rutyną i straciło na wartości.

 

PJ

źródło: edziecko.pl, unsplash.com

Komentarze

Komentarze