Fakty i mity z serialu „The Crown”. Które wydarzenia to fikcja?

Serial „The Crown”, dostępny na Netflixie wzbudza wiele emocji. W serialu perfekcyjnie połączone są fakty historyczne z fikcją. Zmuszają widza do refleksji i zgłębienia się w historię rodziny królewskiej. W serialu pokazano wiele sytuacji, o których wcześniej mogliśmy tylko czytać w gazetach i książkach historycznych. Inne z nich to fantazja reżyserów. Oto  5 wątków, które pojawiły się w „The Crown”. Które z nich są zmyślone?

https://www.instagram.com/thecrownnetflix/

Książę Karol spotykał się z siostrą Diany

Fakt. Książe Karol rzeczywiście umawiał się z Sarą Spencer, siostrą Diany. Ich związek był jednak krótkotrwały. Diana wtedy jeszcze była uczennicą  i tak naprawdę po raz pierwszy w tym czasie spotkała księcia.

Diana i test Balmoral

Fakt. W czwartym sezonie Diana Spencer musi przejść test Balmoral, a wydarzenie to oparte jest na faktach, choć w rzeczywistości nie było to jej pierwsze spotkanie z rodziną Karola. Wydarzenia w zamku Balmoral były sprawdzianem, który miał udowodnić, czy wybranka księcia nadaje się do rodziny królewskiej. Test sprawdzał dobre maniery Diany i znajomość etykiety dworskiej.

Zaginięcie Marka Thatchera

Fakt. Mark Thatcher, syn premier Margaret, podczas 4 edycji rajdu Paryż-Dakar w 1982 roku zaginął na trasie na pustyni wraz ze swoim mechanikiem i pilotem. Odnaleziono ich po 6 dniach poszukiwań.

Rozpoczęcie romansu Karola tuż po ślubie z Dianą

Mit. W „The Crown” romans księcia Karola z Camillą Parker Bowles miał rozpocząć się tuż po ślubie z Dianą Spencer w 1981 roku. W serialu widzimy sceny, na których Karol i Camilla codziennie rozmawiają przez telefon, niedługo po ślubie księcia. To fikcja – romans pary rozpoczął się w 1986 roku.

Tylko Diana i Karol mieli problemy małżeńskie

Mit. Małżeństwo księżnej Anny z Markiem Phillipsem również nie było kolorowe, a ich miłość skończyła się niedługo po ślubie w 1973 roku. W czwartym sezonie serialu przedstawiony został romans Anny z jej ochroniarzem, Peterem Crossem. Jej kolejnym kochankiem był Timothy Laurence, którego kilka lat później poślubiła. Jej małżeństwo z Markiem oficjalnie skończyło się w 1992, choć tak naprawdę nie żyli ze sobą już wiele lat wcześniej.

Źródło: www.radiotimes.com

Komentarze

Komentarze