Flegmatyk, sangwinik, melancholik i choleryk. Którym typem osobowości jesteś?

Hipokrates, grecki lekarz żyjący w V w. p.n.e., jako pierwszy rozróżnił cztery typy osobowości. Wyróżnił flegmatyka, sangwinika, melancholika i choleryka, a także przypisał im poszczególne cechy charakteru. Sprawdź, którym typem jesteś!

Cechy charakteru

Czym jest osobowość? To zespół cech charakteru i elementów naszych zachowań,  dzięki którym każda osoba odróżnia się od innych.  Zastanów się, jakie masz cechy charakteru, jak reagujesz na poszczególne wydarzenia, jak wyglądają Twoje relacje towarzyskie i jakie masz spojrzenie na świat. Oto opis czterech typów osobowości. Która z nich pasuje do Ciebie?

Flegmatyk

Jesteś doskonałym słuchaczem? Do wszystkiego podchodzisz ze spokojem i jesteś bardzo opanowany? Ciężko wyprowadzić Cię z równowagi? Lubisz pomagać, troszczyć się o innych i jesteś pełen empatii? Twój typ osobowości to flegmatyk. Flegmatycy są introwertykami i są to osoby bardzo skryte. Nie lubią zdradzać szczegółów swojego życia. Cenią sobie prywatność i rzadko rozmawiają o swoich przemyśleniach i przeżyciach. Są bezkonfliktowi, unikają sprzeczek i jednocześnie są doskonałymi mediatorami.

Sangwinik

Przeciwieństwo flegmatyka – sangwinicy to osoby ekspresyjne, towarzyskie, ochoczo dzielące się swoimi przemyśleniami i przeżyciami. Nie lubią nudy i rutyny, potrzebują ciągłych zmian. Cechuje ich spontaniczność i optymizm. Sangwinicy uparcie dążą do wyznaczonego celu, jednocześnie są odporni na wszelkie porażki. Są to osoby niezwykle komunikatywne, które świetnie odnajdują się w każdym towarzystwie. Lubią być w centrum zainteresowania. Sangwinicy są ciekawi świata, otwarci i bardzo twórczy.

Melancholik

Jeżeli jesteś bardzo wrażliwy, skłonny do refleksji i przemyśleń, a także lubisz samotność, Twoim typem osobowości jest melancholik. Melancholicy są nierzadko wyjątkowo uzdolnieni, wrażliwi na sztukę i piękno. Cechuje ich perfekcjonizm, skrupulatność i pracowitość. Są to osoby bardzo sprawiedliwe, szanujące reguły, niestronnicze. Jednocześnie są skłonni do pesymizmu i bardzo przeżywają swoje porażki. Melancholicy są bardzo łagodni i empatyczni, jednak ich wrodzona nadwrażliwość może skutkować małą odpornością psychiczną.

Choleryk

Jesteś porywczy, wybuchowy i masz silną osobowość? Masz dużo energii, działasz impulsywnie i często ulegasz emocjom? Twoim typem osobowości jest choleryk. Cholerycy są bardzo kreatywni, zdeterminowani, lubią działać i dążyć do wyznaczonych celów. Są doskonałymi liderami, inni ludzie często widzą w nich wzór do naśladowania. Nierzadko są to osoby o ogromnym temperamencie, działają dynamicznie, nie boją się podjąć ryzyka. Cholerycy są bardzo niecierpliwi. Są to osoby bardzo konsekwentne, zdecydowane i skłonne do dominacji. Porażki ich nigdy nie zniechęcają – cholerycy są zawsze zmotywowani do działania.

 

Komentarze

Komentarze