Fotograf WYJAŚNIA, jak przygotować się do SESJI BRZUSZKOWEJ. Efekt ZACHWYCI!

Sesje brzuszkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet ciężarnych w Polsce. Zdjęcia to piękna pamiątka z okresu oczekiwania na przyjście dziecka. Jak przygotować się do takiej sesji? O pomoc w stworzeniu miniporadnika poprosiliśmy Katarzynę Szołdrowską, właścicielkę studia fotografii rodzinnej w Krakowie.

Kiedy wykonać sesję ciążową?
Zazwyczaj sesję ciążową przeprowadza się, gdy brzuszek jest już wyraźnie widoczny. Jak mówi Katarzyna Szołdrowska, fotograf, wykonujący m.in. sesje noworodkowe, niemowlęce i dziecięce:

– Podczas sesji ciążowej chcemy uchwycić piękno przyszłej mamy i jej odmiennego stanu, dlatego warto poczekać, aż brzuszek się zaokrągli. Najlepszym czasem jest okres od 30 do 34. tygodnia, kiedy jest on już dobrze widoczny, a większość kobiet czuje się komfortowo.

Na tym jednak możliwości się nie kończą. Nie trzeba czekać do trzeciego trymestru ciąży, aby stanąć przed obiektywem. Można udokumentować przebieg ciąży, zmieniający się rozmiar i kształt brzuszka.

– Możemy uwiecznić cały okres ciąży, umawiając się na minisesje co 4 tygodnie. Zdjęcia z takich sesji łączymy w kolaż, który ukazuje metamorfozę przyszłej mamy.

O czym należy pamiętać, ustalając termin sesji brzuszkowej? Fotograf podpowiada:

– Panie planujące taką sesję zachęcam, żeby nie zwlekały do ostatniej chwili. Musimy pamiętać, że pod koniec ciąży samopoczucie mamy może się pogorszyć, a maleństwo – urodzić wczesnej niż planowano. Najlepiej skontaktować się z fotografem w połowie ciąży, spokojnie wszystko ustalić i wybrać optymalny moment na sesję.

sesja ciążowa, katarzyna szołdrowska

Gdzie wykonać sesję brzuszkową?
Gdy termin został już wybrany, pozostaje kwestia organizacji sesji. Można zdecydować się na zdjęcia w studio albo w plenerze. To zależy od preferencji rodziców – w sesji może wziąć udział nie tylko przyszła mama, ale i tata.

– Ciąża to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, dlatego na zdjęciach nie może zabraknąć przyszłego tatusia czy rodzeństwa uchwyconych w radosnym oczekiwaniu na nowego jej członka. Panowie często czują opór przed udziałem w sesji, jednak warto się na nią zdecydować, by mieć wspólną pamiątkę. Nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla nienarodzonego maleństwa – sugeruje Katarzyna Szołdrowska.

Fotograf podpowiada wcześniej, które miejsca w okolicy są godne uwagi.

– Piękno natury pozwala na uzyskanie wyjątkowych i niezapomnianych kadrów. Każda pora roku ma swój wyjątkowy urok i nastrój, który będzie współtworzył klimat sesji ciążowej – mówi nasz ekspert.

Jak przygotować się do sesji?
O stylizacji ciężarnej na zdjęciach decyduje ich bohaterka. Kobieta może pozować do fotografii we własnych ubraniach, wcześniej wykonać makijaż i zadbać o fryzurę, może też na potrzeby sesji przebrać się w odzież wpisującą się w klimat otoczenia.

Powinna być ona przede wszystkim wygodna, zapewniać ciężarnej komfort i swobodę poruszania się, nie może krępować ruchów. Istnieje też możliwość zamówienia fryzjera i makijażysty do studia, aby zadbać o wygląd kobiety w ciąży tuż przed tym, jak stanie przed obiektywem.

Fotografowie na czas sesji zdjęciowej udostępniają też kreacje. Spośród dostępnych wariantów można wybrać taką, która odpowiada preferencjom i gustom przyszłej mamy.

– Jeśli w sesji uczestniczy partner lub starsze dzieci, staramy się, aby ich ubiór był spójny z ubraniem mamy. Warto wybrać ponadczasowe, spokojne kolory oraz ubrania bez napisów i nadruków – sugeruje Katarzyna Szołdrowska.

sesja ciążowa, katarzyna szołdrowska

Ile trwa sesja brzuszkowa?
Czasami przyszłe mamy obawiają się, że sesja zdjęciowa będzie czaso– i pracochłonna. Okazuje się, że nie trwa ona długo. Priorytetem jest komfort ciężarnej.

– Zwykle sesja trwa około 1,5 godziny. Powinno to być wyjątkowe wydarzenie w życiu przyszłej mamy, piękna chwila, w której całkowicie skupiamy się na niej i dziecku.

Dzięki temu, że uprzednio fotograf szczegółowo planuje sesję, przebiega ona sprawnie, ale bez pośpiechu i w swobodnej atmosferze.

Podsumowując, dlaczego warto stanąć przed obiektywem w błogosławionym stanie? Sesja nie zajmuje dużo czasu, a efekt pracy fotografa będzie wyjątkową pamiątką na całe życie dla kobiety, jej partnera i dziecka. Dodatkowo jest to okazja do spędzenia czasu z najbliższymi w przyjemny sposób.

Zdjęcia wykorzystane do zilustrowania tekstu są autorstwa Katarzyny Szołdrowskiej.

___________________

Ciąża to piękny czas, gdy pod sercem nosimy dziecko. To czas oczekiwania i nadziei, dlatego o okresie ciąży mówimy “stan błogosławiony”. Warto więc ten czas utrwalić na pięknych fotografiach.

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest sesja brzuszkowaSzczegóły w zakładce konkursowej.

Komentarze

Komentarze