Intymne WYZNANIE Małgorzaty Rozenek – Majdan! Czuję się SKRĘPOWANA mówiąc o tym…

Małgorzata Rozenek Majdan właśnie wydała książkę „In Vitro. Rozmowy intymne”.

Podczas dzisiejszej (13.05) konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej promowana była książka Małgorzaty Rozenek Majdan „In Vitro. Rozmowy intymne”, w której znalazło się kilkanaście rozmów dotyczących tej właśnie sprawy.

Podczas spotkania w PAP prowadzonego przez Dorotę Wellman padło wiele trudnych pytań i wiele także intymnych odpowiedzi dotyczących bezpłodności i zapłodnienia metodą in vitro.

Małgorzata Rozenek na konferencji w PAP

 

Dlaczego książka o in vitro?

Jak mówił obecny na konferencji Piotr Lewandowski Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

„In vitro to zapłodnienie pozaustrojowe, w którym łączy się komórkę jajową i plemnik w warunkach laboratoryjnych. My pomagamy tylko na pierwszym etapie.”.

Na dalszym etapie ciąża rozwija się w macicy kobiety i jest jak każda inna ciąża:

„Napisałam tę książkę, a by 'odczarować’ problem in vitro” – powiedziała Małgorzata Rozenek.

Czytaj także: Sport w ciąży? Jakie aktywności są najlepsze?

 

Skala niepłodności to…

Dr Lewandowski przyznał, że w Polsce ok 15-10% par w wieku rozrodczym nie może począć dziecka. Jednak to nie tylko ich dotyka ten problem, a całe rodziny – rodziców, dziadków, krewnych.

Kobieta, która nie może zajść w ciążę bardzo często ukrywa ten fakt. Poziom lęku i depresja, z jaką może borykać się niepłodna para są porównywalne do takich jak przy chorobie nowotworowej.

„Kobiety wstydzą się procedury in vitro i często nawet nie biorą zwolnień lekarskich na wizyty, bo nie chcą by pracodawca widział pieczątkę kliniki” – opowiada Małgorzata Rozenek.

In vitro. Rozmowy Intymne

 

Męski problem?

Bardzo często to kobieta przez wiele lat jest leczona, a potem okazuje się, że winne były słabe parametry nasienia. Ta sytuacja spowodowana jest zanieczyszczeniem środowiska, na które to właśnie mężczyźni są bardziej wrażliwi. Biorąc pod uwagę, że stan natury jest coraz gorszy, przewiduje się, że ten męski problem będzie narastał.

Drugą przyczyną bezpłodności jest zbyt późne jej planowanie – na przykład po 40. Według dr Lewandowskiego najlepszy wiek to okolice 30 lat.

Dorota Wellman – prowadząca konferencję

 

Lepsi i gorsi

W Polsce procedura in vitro nie jest refundowana a koszt jednej terapii to 8-12 tys. złotych.

„Nie wszystkich na to stać. Ludzie pożyczają pieniądze od rodziny, sprzedają samochody czy biorą kredyty by mieć na leczenie.” – mówi Rozenek – „Państwo nie powinno ludzi dzielić na lepszych czy gorszych. Musimy sobie wywalczyć refundację, bo rośnie pokolenie, które będzie miało jeszcze więcej problemów z niepłodnością” – podkreśla Małgorzata Rozenek.

 

„Czuję się skrępowana mówiąc o tym…”

Dzięki in vitro Małgorzata Rozenek Majdan urodziła już dwóch synów. Podczas konferencji prasowej zdobyła się na bardzo intymną wypowiedź dotyczącą procedury:

„Załamywanie się jest co miesiąc. Czuję się skrępowana mówiąc o tym… to nie jest komfortowo. Trzeba się otrzepać i dać sobie czas. Za którymś razem się udaje.”

 

Obecnie Małgorzata Rozenek stara się o kolejne dziecko:

„Teraz doświadczam trudnych momentów, kiedy efekty nie są takie jak bym chciała… Jeszcze!” – dodaje ze śmiechem.

 

„In vitro. Rozmowy Intymne” wyd. Prószyński i s-ka

Komentarze

Komentarze