Jak najlepiej ZDEZYNFEKOWAĆ materiałową maskę? NOWE wytyczne!

Maski wielokrotnego użytku należy myć po każdym użyciu – przypomina amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Podstawowa zasada

Eksperci CDC zalecili mycie masek po każdym użyciu. Najprostszym sposobem na dezynfekcję maski w domu jest umycie jej w gorącej wodzie i detergentach, takich jak np. zwykłe mydło. Według asystenta profesora University of Alabama (USA) Penny Watts, następnie maskę należy dokładnie osuszyć – najlepiej za pomocą gorącego powietrza. Maski należy przechowywać do następnego użycia w zamkniętej papierowej torbie, aby zapobiec pojawianiu się zarazków i wirusów na powierzchni materiału. Temperatura prania maseczki powinna wynosić co najmniej 60 stopni, a najlepiej 90.

Czytaj też: Naukowcy: Koronawirus rozprzestrzenił się WCZEŚNIEJ niż przypuszczano! ZNAMY DATĘ!

Czy szalik także może być maską?

Przedstawiciele amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zauważyli również, że kawałek starej koszulki, szalika i bandany, również może odgrywać rolę maski ochronnej. Jeśli tylko pojawimy się na ulicy, powinniśmy zakryć nim usta i nos. CDC zdecydowanie odradza kupowanie profesjonalnych masek medycznych, takich jak N95, w celu zapobiegania niedoborom sprzętu ochronnego na rynku.

Eksperci obalili jednocześnie mit mówiący o tym, że maskę należy wygotować lub podgrzać w kuchence mikrofalowej – wystarczy umyć ją wodą z mydłem.

Czytaj też: Amerykańscy naukowcy ALARMUJĄ! Koronawirus przenosi się głównie PODCZAS…

Źródło: CDC

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze