Jak ograniczyć marnotrawienie żywności? Oto 8 prostych kroków!

Marnotrawienie żywności przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych oraz marnuje wodę i inne zasoby potrzebne do uprawy żywności. Jak ograniczyć marnotrawienie żywności w domu, w szkole i w podróży? Podpowiadamy!

1. Unikaj kupowania za dużo

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie marnowania żywności, jest kupowanie mniejszej ilości jedzenia.

2. Pomyśl dwa razy, zanim wyrzucisz jedzenie

Podczas gdy pleśń jest wyraźną oznaką, że coś nadaje się już tylko do kosza, nie jest konieczne wyrzucanie żywności, która tylko lekko zwiędła. Na przykład, niektóre warzywa mimo iż mogą lekko zmięknąć lub zwiędnąć, gdy są już dojrzałe, nadal mogą stanowić doskonały dodatek do zup, koktajli lub pieczonych potraw. Nawet czerstwy chleb można wykorzystać – zrobić z niego tosty lub bułkę tartą.

3. Zawsze rób listę zakupów

Kupowanie żywności, która jest już w domu, może stać się kolejnym źródłem powstawania odpadów. Sporządzanie listy artykułów spożywczych przed pójściem do sklepu, może nam pomóc uniknąć kupowania niepotrzebnej żywności i ograniczyć potencjalne marnotrawstwo jedzenia.

4. Stwórz cotygodniowe menu

Przygotowywanie menu posiłków na cały tydzień, może pomóc niektórym osobom uporządkować domowy budżet i ograniczyć marnotrawstwo żywności.

Czytaj też: Co jeść, żeby mieć świetną sylwetkę?

żywności
Unsplash

5. Prowadź dzienniczek zepsutej żywności

Zapisywanie zepsutych produktów spożywczych, może pomóc nam zidentyfikować żywność, którą należy ograniczyć. Na przykład, jeśli ktoś regularnie wyrzuca do kosza zepsute pomarańcze, rozwiązaniem może być zakup mniejszej liczby owoców, aby uniknąć ich zepsucia.

6. Zamroź niektórą żywność

Zamrażanie żywności może pomóc zachować ją w celu późniejszego użycia i zapobiec jej zepsuciu. Wiele świeżych owoców i warzyw dobrze się trzyma po zamrożeniu, co wydłuża ich trwałość i zmniejsza ilość odpadów. Inne produkty spożywcze również mogą dobrze zachowywać się w zamrażarce, takie jak np. chleb, mięso, a nawet niektóre gotowe dania.

7. Jedz resztki

Przyjrzyj się temu, co się znajduje w twojej lodówce. Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, zrób z nich jakieś danie. Nie tylko utrzymasz porządek w lodówce, ale też zapobiegniesz marnotrawieniu żywności.

8.  Metody konserwacji żywności

Właściwie konserwowanie żywności może pomóc wydłużyć jej okres przydatności do spożycia i uniknąć zepsucia. Jeśli dana osoba kupi za dużo określonego jedzenia, zakonserwowanie go może zapobiec jego zepsuciu i wyrzuceniu. Na przykład, można przekształcić jabłka w mus jabłkowy lub zamarynować w zalewie octowej ogórki.

Czytaj też: Niskowęglowodanowe przekąski. Wypróbuj je koniecznie!

żywności
Unsplash

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze