Jak poprawić relacje w rodzinie? Wprowadź te NAWYKI!

Myśląc o relacjach w rodzinie, sprawę tę możemy zostawić samą sobie i „iść na żywioł”. Możemy też podejść do sprawy z sposób planowy i wprowadzić kilka nawyków, które poprawią sytuację w naszym domu.

Często po pomysły naprawcze sięgamy, gdy jest już naprawdę źle. Zastanawiamy się wówczas, co się stało i gdzie popełniliśmy błąd? Zamiast jednak gasić pożary, lepiej zawczasu zadbać o to, by w naszej rodzinie było miło i by panowała w niej atmosfera zrozumienia i szacunku.

Jakie nawyki mogą nam pomóc?

 

fot. dzieckoifigura.pl

 

Kilka propozycji przedstawia Justyna Rokicka z „Godzina dla siebie”. Dobre nawyki to:

 

  • wspólne aktywności dotyczące rodzinnego hobby – może to być gotowanie, wycieczki, majsterkowanie itp., ważne, by robić to razem
  • indywidualny czas z dzieckiem/dziećmi – w rodzinach, gdzie jest jedno dziecko, powinno ono mieć czas z każdym z rodziców sam na sam. Podobnie w rodzinach, gdzie jest kilkoro dzieci powinniśmy zadbać o to, by każde z dzieci miało możliwość spędzania czasu z każdym z rodziców 1:1
  • czas bez telefonu – wspólne zajęcia, spędzanie czasu bez telefonu – w obecnych czasach, nie tylko rodzicom będzie trudno obyć się bez telefonu, ale i dzieciom. Warto jednak podjąć takie wyzwanie i być „tu i teraz”.
  • godzina dla siebie – dla rodziców ważne są też te chwile, które mogą poświęcić tylko dla siebie, na przykład na relaks. Optymalnie byłyby to 2 godziny w tygodniu.
  • godzina dla rodziców – czyli „randka”, na którą rodzice mogą wyjść bez dzieci
  • Wspólne jedzenie posiłków – jednak bez telefonów, bez kłótni czy rozmawiania o problemach, niech to będzie iły, wspólny czas

 

Do tej listy można dodać własne pomysły np. wspólne domowe zwyczaje i tradycje – róbmy wszystko to, co nas buduje i daje możliwość bycia razem.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Justyna Rokicka (@godzinadlasiebie)

Komentarze

Komentarze