Jak PRAWIDŁOWO stosować środki antyseptyczne? Uważaj na…

Antyseptyki skórne stosowane do zwalczania koronawirusa powinny być stosowane prawidłowo, ale często nie są – donosi amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

Jak zniszczyć koronawirusa?

Stosowanie dezynfekujących środków zawierających alkohol przez co najmniej 30 sekund niezawodnie inaktywuje koronawirusa. Eksperci przeprowadzili testy przy użyciu środków antyseptycznych zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), zawierających co najmniej 80 procent etanolu lub co najmniej 75 procent alkoholu izopropylowego.

Czytaj też: Do czego może doprowadzić PRZESADNE mycie rąk? Uważaj!

Jak robić to prawidłowo?

Aby skutecznie stosować środki antyseptyczne, musimy nałożyć produkt na dłoń, a następnie rozprowadzić go na całej powierzchni obu dłoni. Lekarze zalecają pocieranie żelu do całkowitego wyschnięcia, poświęcając zabieg co najmniej 30 sekund. Konieczne jest również rozprowadzenie płynu dezynfekującego z tyłu dłoni, między palcami i pod paznokciami.

Kiedy środki nie są skuteczne?

CDC podkreśliło, że środki antyseptyczne mogą nie być tak skuteczne, jeśli dłonie są wyraźnie brudne lub tłuste. Ponadto, produkt zawierający alkohol nie usuwa szkodliwych substancji chemicznych, takich jak pestycydy i metale ciężkie. Jednocześnie naukowcy nadal nazywają klasyczne mycie rąk wodą z mydłem najlepszym sposobem na zwalczanie rozprzestrzeniania się zarazków. Ta procedura powinna zająć co najmniej 20 sekund, po czym należy dokładnie spłukać ręce czystą wodą.

„Skuteczna higiena rąk ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem” – mówi badanie.

Źródło: CDC

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze