Jaki fotelik dla dziecka wybrać – czy przodem do kierunku jazdy jest dobrym wyborem?

Istnieją plusy i minusy zarówno fotelików samochodowych dla Twojego noworodka skierowanych przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Powinieneś znać zalety każdego z nich, aby podjąć świadomą decyzję.

Czytaj dalej, aby uzyskać ważne informacje o obu typach fotelików. Nie zapomnij też przeczytać o cechach bezpieczeństwa każdego z nich. Odpowiedni fotelik dla Twojego dziecka zapewni mu bezpieczeństwo i komfort.

Kiedy zastanawiasz się nad wyborem fotelika samochodowego dla swojego dziecka, ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru. Niezależnie od tego, czy planujesz używać fotelika skierowanego tyłem czy przodem do kierunku jazdy, musisz upewnić się, że kupujesz taki, który jest dostosowany do Twojego pojazdu.

 

fot. elements.envato.com

 

Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy jest uważany za bezpieczniejszy

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy są najbezpieczniejsze dla niemowląt i małych dzieci w razie wypadku. Podtrzymują one głowę, szyję i kręgosłup dziecka.

Ta twarda konstrukcja chroni wrażliwe części ciała. W przeciwieństwie do nich, foteliki ustawione przodem do kierunku jazdy przytrzymują ciało dziecka za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Dla wielu rodziców niepokojący jest fakt, że przy fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy, nie są w stanie widzieć dziecka z przedniego fotela.

Możesz zainstalować lusterko samochodowe, aby mieć oko na swoje dziecko, ale upewnij się, że jest ono bezpiecznie przymocowane do fotela samochodowego. Dzięki temu rodzic jest spokojniejszy, co pozwala na bardziej komfortową jazdę.

 

Bezpieczeństwo fotelików mocowanych przodem

Foteliki samochodowe z uprzężą to najczęściej spotykany rodzaj fotelików. Zostały one zaprojektowane tak, aby były wygodne i przytulne w samochodzie, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczne nawet podczas wypadku.

Większość fotelików samochodowych posiada pięciopunktowy pas bezpieczeństwa, który rozkłada siły zderzenia na całe ciało dziecka, zapewniając mu maksymalne bezpieczeństwo. Szelki pomagają chronić szyję i kręgosłup dziecka w razie wypadku.

 

Czy rodzaj fotelika ma wpływ na chorobę lokomocyjną?

Większość osób, które dostają choroby lokomocyjnej, robi to patrząc przez boczne okno, które wysyła mieszane sygnały do mózgu. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Volvo wykazało, że foteliki samochodowe montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy nie zwiększają ryzyka wystąpienia choroby lokomocyjnej.

 

Fotelik samochodowy montowany przodem do kierunku jazdy jest bardziej poręczny

Foteliki samochodowe dla niemowląt montowane tyłem do kierunku jazdy są bardziej nieporęczne niż foteliki dla dzieci, które jeżdżą przodem. Ponadto foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są bardziej podatne na przewracanie się. Powinieneś wziąć to pod uwagę przy wyborze fotelika dla swojego dziecka.

Jeśli kupujesz fotelik przodem do kierunku jazdy, musisz wybrać taki, który będzie pasował do wzrostu i wagi niemowlęcia. Najlepsze foteliki samochodowe dla niemowląt mają regulowane pasy i szerokość siedziska, która dostosowuje się do wzrostu dziecka.

 

Prawidłowe zapinanie fotelika samochodowego przodem do kierunku jazdy

Pierwszym krokiem do bezpiecznego zapięcia fotelika samochodowego dla dziecka jest upewnienie się, że pasy są dobrze zapięte. Powinny być odpowiednio dopasowane i nie powinny się skręcać. Klips powinien być blisko ciała i znajdować się na wysokości mostka dziecka.

Po sprawdzeniu, że pasy są bezpiecznie zapięte, w razie potrzeby wyreguluj kąt nachylenia oparcia. W przypadku młodszych dzieci, główka dziecka powinna spoczywać około kilka centymetrów poniżej górnej krawędzi fotelika. (Więcej na temat fotelików dziecięcych znajdziesz tutaj.)

 

 

artykuł sponsorowany

 

 

 

Komentarze

Komentarze