Jakie są zalety wyłączenia geolokalizacji na smartfonie?

Wyłączenie geolokalizacji na smartfonie może zapobiec wyciekom osobistych danych osobowych, a także wydłużyć żywotność baterii – twierdzi ekspert platformy NAFI Digital Citizen Vladimir Gritsenko.

Czym jest geologalizacja?

Geolokalizacja pozwala na ustalenie pozycji geograficznej danego urządzenia na podstawie generowanych przez nie informacji. Geolokalizacja IP, jak nazwa wskazuje, wykorzystuje do tego jego adres IP. Pozwala to na ustalenie przybliżonego położenia urządzenia z określonym adresem IP.

Jakie są zalety wyłączenia geolokalizacji na smartfonie?

„Aplikacje wymieniają informacje z preferencjami reklamowymi użytkownika, które są tworzone na podstawie informacji z różnych źródeł i geolokalizacji między nimi. Na przykład, jeśli użytkownik zaloguje się na Instagramie, aplikacja może ustalić, że dana osoba jest przy konkretnym obiekcie w centrum miasta, i przenieść te informacje do innych aplikacji partnerskich” – wyjaśnił Gritsenko.

Czytaj też: Małgorzata Rozenek przeżyła SZOK! Jej syn ściągnął sobie na telefon…

Wydłuża żywotność baterii

Jeśli ograniczysz dostęp aplikacji do geolokalizacji, informacje nie będą gromadzone. Użytkownik może również wyłączyć wykrywanie geolokalizacji urządzenia w ustawieniach telefonu, co wydłuży żywotność baterii smartfona. Jednak podczas korzystania z nawigatora dostęp będzie nadal musiał być włączony.

Wielu użytkowników smartfonów rezygnuje z ustawiania geolokalizacji, ponieważ może ona określić to, gdzie ktoś się znajduje.

„Przez to, że my możemy zlokalizować to, gdzie ktoś się znajduje, inna osoba także może to zrobić i doskonale będzie ona wiedziała, gdzie teraz przebywamy” – czytamy na portalu Lokalizacjagps.pl.

Jak zawsze, wybór ostatecznie należy do nas.

Źródło: Cyfraki.pl, BBC, Lokalizacjagps.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze