Jest zimno, a dziecko nie chce założyć kurtki czy czapki? Co zrobić?

Niejedno dziecko jesienią czy zimą chce założyć letnie ubranie. Są też sytuacje, że nawet pomimo tłumaczeń, dziecko i tak odmawia ubrania się w kurtkę, założenia czapki, rękawiczek czy szalika.

Wtedy w domu odbywają się prawdziwe „boje” o ubranie się odpowiednie do pogody. Dlaczego jednak dzieci sprzeciwiają się ciepłemu ubieraniu?

 

pixabay

 

Psycholog dziecięcy Joanna Madej wyjaśnia, że odmowa ubrania to najczęściej wyraz dziecięcej autonomii. Dziecko chce samo zadecydować o tym, jak będzie ubrane, bo dzięki temu czuje, że decyduje o sobie.

 

Pozwalanie dziecku na decydowanie o sobie to bardzo ważna sprawa, dlatego rób to wszędzie, gdy tylko możliwe 🤩
Są jednak takie sytuacje, że trudno pozwolić na autonomię.

 

„Masz do podjęcia ważną decyzję” to bardzo ważne zdanie, które pomaga budować w dziecku poczucie sprawczości.

 

Przytulanie to nie tylko gest! Sprawdź, JAKIE znaczenie ma PRZYTULANIE?!

 

Dziecko nie chce się ubrać – co robić?

 

Jeśli dziecko nie chce założyć, kurtki, czapki, rękawiczek czy innego, odpowiedniego do pogody ubrania, mamy kilka możliwości.

Możemy użyć zdania „Masz do podjęcia ważną decyzję” i powiedzieć dziecku, by zadecydowało, czy ubierze się w taki a taki sposób i wyjdzie na dwór czy też zostaje w domu?

 

Jeśli jednak naprawdę musimy wyjść, wówczas możemy dać dziecku kilka opcji ubrań do wyboru, na przykład czapka niebieska czy w paski? itp. I pozwolić, by samo skompletowało swój strój.

 

Jeśli jednak i to nie działa, pozostaje nam wziąć ciepłe ubranie pod pachę i wyjść z dzieckiem na klatkę czy na dwór. Zwykle po chwili maluch przekonuje się, że jest naprawdę zimno i bez sprzeciwu zakłada ciepłe ubranie. Zdarza się bowiem też, że w naszych domach jest zbyt ciepło i dziecku w trakcie ubierania jest po prostu za gorąco.

 

11 objawów uzależnienia od telefonu. SIÓDMY z nich ma każdy z nas!

 

Komentarze

Komentarze