„Jesteś kupą” Co zrobić gdy dziecko brzydko mówi?

„Jesteś kupą”, „Kupa dupa” to słowa, które bardzo chętnie wypowiadają dzieci w wieku przedszkolnym. Można nawet powiedzieć, że pojawia się u nich fascynacja takimi właśnie wyrazami.

Tymczasem rodzice zastanawiają się, jak oduczyć dziecko mówienia takich właśnie słów i to w najmniej odpowiednich momentach.

Jak to zrobić?

 

pixabay

 

Co zrobić gdy dziecko brzydko mówi?

 

Po pierwsze trzeba poznać powody. Pierwszy związany jest z okresem rozwojowym przedszkolaków i tym, że załatwianie się, jest dla nich ważną sprawą. W końcu dopiero niedawno odstawili pieluchy.

 

Druga kwestia to reakcja otoczenia. Rodzice najczęściej reagują oburzeniem i groźbami różnych kar – dziecko więc zyskuje uwagę. Jeśli zaś chodzi o rówieśników, to kolegów i koleżanki bawią takie słowa, maluch dostaje więc aprobatę za ich wypowiadanie.

 

Psycholog dziecięcy Joanna Madej, radzi, by pozwolić dziecku na wypowiadanie takich słów w kontrolowanych warunkach, na przykład w domu.

Natomiast jeśli nasz maluch będąc w w gościach czy też w sklepie zawoła „Kupa dupa”, nie reagujmy przesadnie, bo to tylko nakręca dziecko. Możemy albo zignorować te słowa, albo odpowiedzieć jakimś żartem.

 

 

>>>Bujak Montessori – zabawa i rozwój na wielu płaszczyznach!

 

Komentarze

Komentarze