Jesteś pewien, że TWOJEMU DZIECKU NIE DZIEJE SIĘ KRZYWDA? Rodzicu, reaguj na CYBERPRZEMOC

Dla dziecka Internet jest miejscem niezwykle ekscytującym – dzięki niemu może się edukować, poznawać przyjaciół, oglądać ulubione programy, tworzyć. Korzystanie z Internetu wiąże się jednak z ryzykiem, takim jak uzależnienie czy cyberprzemoc.

Okazuje się, że problem cyberprzemocy wśród młodzieży jest bardzo powszechny. Jak potwierdzają badania, od 7 do 11% polskich uczniów doświadczyło w swoim życiu bardzo poważnych aktów internetowej przemocy – cyberbullyingu.

Zobacz też: ‚BRAK REAKCJI TO PRZYZWALANIE NA BESTIALSTWO’. Ewa Chodakowska mówi o PRZEMOCY W RODZINACH

Oto najbardziej powszechne formy cyberbullyingu zgłaszane przez młode osoby: 

-agresja werbalna obrażanie innych na czatach; zamieszczanie obraźliwych, pełnych nienawiści komentarzy na forum, w celu urażenia lub wyśmiania drugiego człowieka

-udostępnianie zdjęć, które mają na celu kogoś upokorzyć,

-wykluczanie z grona „znajomych” w Internecie,

-wstawianie w mediach społecznościowych przykrych komentarzy pod aktywnościami znajomych osób

-uporczywe zgłaszanie strony/profilu jako łamiącej regulamin, co może skutkować zablokowaniem/zamknięciem strony/profilu

-włamywanie się na czyjeś konto w celu udostępniania obraźliwych dla innych osób treści

Cyberprzemoc może doprowadzić do przykrych konsekwencji, które w późniejszym czasie ujawniają się w niektórych obszarach funkcjonowania naszych dzieci. Wśród nich:

-niedostosowanie społeczne,

-problemy natury psychologicznej,

-problemy ze zdrowiem

Co możemy zrobić, aby ochronić nasze dziecko przed cyberprzemocą?

Pamiętajmy, że uporczywe wykluczanie także jest formą cyberprzemocy. Zwracajmy na to uwagę. Rozmawiajmy z dzieckiem o granicach prywatności w Internecie – jakie informacje można udostępniać bez ryzyka, a które powinny pozostać prywatne. Umówmy się z dzieckiem, że jeśli przydarzy mu się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, zawsze może z nami o tym porozmawiać. Zapewnijmy je, że niezależnie od tego, co mu się przydarzy, zawsze będziemy je wspierać  i nie ograniczymy mu/jej z tego powodu dostępu do sieci – przekonuje specjalistka, Anna Borkowska z Akademii NASK.

Oprócz tego, porozmawiaj z dzieckiem i zapytaj je czy wie w jaki sposób może zgłaszać naruszenia na Facebooku czy innych mediach społecznościowych.

Jeśli twoje dziecko jest nieco młodsze, koniecznie zastosuj program kontroli rodzicielskiej, która ma na celu zabezpieczenie pociechy przed szkodliwymi treściami w Internecie.

Źródło: Raport z badania Nastolatki 3.0, NASK PIB, Warszawa 2017; Pyżalski J., Zdrodowska A., Tomczyk Ł. Abramczuk K., Polskie badanie EU Kids Online 2018, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2019

Źródło zdjęcia: NASK

Komentarze

Komentarze