Kiedy się ZASZCZEPIMY! Jest OFICJALNE stanowisko!

Sprawa szczepień na koronawirusa ciągle porusza opinię publiczną. Kiedy będą mogli zaszczepić się nasi seniorzy? Właśnie pojawiło się oficjalne stanowisko w tej sprawie.

81-latek napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich. Prosił o przedstawienie szczegółowych informacji na temat szczepień na COVID-19.

Zobacz także: TA zupa to hit tego sezonu! Przepis jest bardzo PROSTY!

Jak odpowiedziało biuro Rzecznika?

– Informacje na temat szczepień uzyskać można w pod telefonem Infolinii Narodowego Programu Szczepień: 989 lub 22 62 62 989. Szczepienia zorganizowane mają być tak: wszyscy zostaniemy podzieleni na grupy i w tej kolejności mamy się szczepić (dobrowolnie). Obecnie szczepiona jest grupa 0 czyli medycy. Seniorzy znajdą się w grupie I. Potem będzie grupa II i III – tłumaczą pracownicy RPO.

Przypomniano, że gdy zacznie się szczepienie „naszej” grupy, w komputerowym systemie Narodowego Programu Szczepień pojawi się przygotowane dla nas e-skierowanie. Będzie dostępne przez 60 dni. Jeśli nie zgłosimy się na czas, albo skierowania nie będzie w systemie, to taki elektroniczny dokument będzie mógł wystawić nam lekarz.

Fot. Pixabay

– Jeśli zaczyna się szczepienie naszej grupy, możemy się zgłosić na szczepienie. Seniorzy (grupa I) mogą się więc zgłosić w połowie stycznia. Pozostali będą musieli chyba poczekać (chyba że zdołają przekonać lekarza do ręcznego wygenerowania e-skierowania) – podało biuro RPO.

Z e-skierowaniem będziemy już mogli zapisać się na szczepienie, m.in. u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po umówieniu się na szczepienie dostaniemy SMS-a z informacją o miejscu i terminie szczepienia. Podobnie będzie przy drugiej dawce szczepionki

– Kiedy przyjdziemy na szczepienie, najpierw zbada nas lekarz i sprawdzi, czy nie ma przypadkiem jakichś przeciwskazań (tak się robi w przypadku wszystkich szczepień). Po szczepieniu dostaniemy zaświadczenie, a informacja o tym będzie wprowadzona do karty pacjenta – poinformowano.

Zobacz także: Czy możemy być w sklepie w czasie godzin dla seniorów? Jest OFICJALNE stanowisko!

Fot. Pixabay

Źródło: RPO

Komentarze

Komentarze