KOMEDIA czy TRAGEDIA? Jakie są ROZMOWY Intymne Małgorzaty ROZENEK MAJDAN?

Tydzień temu odbyła się premiera książki Małgorzaty Rozenek Majdan pt. In Vitro. Rozmowy Intymne.

Po książce Rozmowy Intymne można by się spodziewać, że będzie to poważna pozycja książkowa, zawierająca wiele faktów, danych medycznych itp. Słowem – nuda! Tymczasem…

 

Kilkanaście charakterów

W publikacji znajdziemy kilkanaście rozmów z bardzo różnymi osobami. Mamy tu zarówno pary czekające na in vitro, pary, które już mają dzieci z in vitro, osoby które zetknęły się z niepłodnością, a także ludzi z „otoczenia” problemu – lekarzy, psychologa, położną czy ojca dominikanina. Każda z rozmów jest zupełnie inna i bardzo interesująca.

 

Porozmawiajmy o…

W wywiadów przeprowadzonych przez Małgorzatę Rozenek Majdan uwagę zwraca nie tylko dobór rozmówców, ale też sam sposób w jaki prowadzona jest rozmowa.

Autorka jest bardzo uważną słuchaczką i dzięki temu w pełni daje się wypowiedzieć swoim interlokutorom. Jest to szczególnie ważne, gdy widzimy, że nie zgadza się ze swoim rozmówcą, ale nie próbuje go przekonać, tylko pozwala przedstawić jego czy jej punkt widzenia.

 

Bez cukru

Sama Rozenek Majdan jest zwolenniczką i propagatorką in vitro. Jednak w książce pojawiają się też głosy przeciwne tej procedurze. Mamy tu wywiad z dominikaninem, który reprezentuje sztywne stanowisko Kościoła Katolickiego. Mamy też historię kobiety, u której w wyniku błędu lekarskiego – pomylono komórki. Urodziła zatem nie swoje dziecko i co gorsza chore na zespół Schinzla – Gideona, a dzieci cierpiące na tę chorobę nie dożywają drugiego roku życia. Takie zdarzenie może skutecznie pogłębić obawy dotyczące procedury in vitro.

Czytaj także: Spełniła skrytą FANTAZJĘ swojego MĘŻA! Nie zgadniesz, CO to było!

 

Komedia czy tragedia?

Rozmowy intymne, to także… rozmowy zabawne! Dwa wywiady z książki mogłyby służyć za podstawę filmów komediowych. Pierwsza z nich to rozmowa z anonimowym mężczyzną, którego żona „oszalała” na punkcie poczęcia dziecka – chodziła do wróżek czy czarownic, po współżyciu robiła świecę itp. Całość opowiedziana jest ze swadą i humorem.

Druga – to historia kobiety, której mąż był fanatykiem religijnym i przekładał swój fanatyzm na pożycie seksualne oraz sprawy dotyczące niepłodności. Ta para uprawiała „turystykę religijną” do miejsc kultu.

W książce In vitro. Rozmowy intymne są i trudne tematy jak chociażby hejt, presja społeczna na dzieci czy wspomniana już historia podmienionych komórek.

 

A co mnie to obchodzi?

In vitro to temat który – wydawać by się mogło – interesuje wyłącznie osoby mające problem z poczęciem dziecka, czy też ich rodziny.

Warto jednak sięgnąć po książkę Małgorzaty Rozenek i to nie tylko po to, by głębiej poznać ten temat, problemy i dylematy, jakie się z nim wiążą. Drugi powód jest taki, że Rozmowy Intymne są bardzo dobrze napisane i po prostu czyta się je jak dobrą powieść!

 

fot. instagram.com/m_rozenek/

Komentarze

Komentarze