Krew menstruacyjna – co mówi o twoim stanie zdrowia?

Kolor krwi z okresu danej osoby może przekazywać jej ważne informacje zdrowotne. Na przykład, pomarańczowa lub szara krew może czasami wskazywać na infekcję pochwy… Co krew menstruacyjna mówi o twoim stanie zdrowia?

Podczas menstruacji ciało zrzuca tkankę i krew z macicy przez pochwę. Ta krwawa wydzielina może różnić się kolorem – od jaskrawoczerwonego do ciemnobrązowego lub czarnego. Krew, która pozostaje w macicy wystarczająco długo, reaguje z tlenem (utlenia się). Krew, która miała czas na utlenienie, wydaje się być ciemniejsza. Zmiany hormonalne i różne warunki zdrowotne również mogą wpływać na kolor i teksturę menstruacyjnej krwi.

Jak powinna wyglądać prawidłowa krew miesiączkowa?

Mimo iż nie ma precyzyjnych opisów, zdaniem specjalistów nie powinna ona być rzadka jak woda, ani gęsta jak ketchup. Idealna konsystencja powinna się mieścić mniej więcej pośrodku.

Co oznacza, gdy twoja krew miesiączkowa jest:

Gęsta i zawiera jakieś gluty

Wiele kobiet zauważa w swojej menstruacyjnej krwi gluty. Te gluty, to nic innego, jak skrzepy, które jeśli nie są większe od dwuzłotówki nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak są one bardzo duże, mogą być oznaką zaburzeń hormonalnych, albo mięśniaków macicy. W większości przypadków guzy te nie powodują żadnych dotkliwych objawów, ale należy je regularnie kontrolować u ginekologa.

krew
Pixabay

Rzadka i wodnista

Jeśli zauważyłaś, że twoja krew miesiączkowa jest rzadka i wodnista, może to być oznaką zmian nowotworowych w obrębie jajników lub jajowodów, ale nigdy nie baw się w diagnozowanie swoich chorób. Koniecznie udaj się do ginekologa w celu dokładnego zbadania.

Śluzowata i lepka

Jeśli twoja krew miesiączkowa jest bardziej śliska niż zwykle, prawdopodobnie zawiera dużo śluzu. Czym jest śluz i jak powstaje? W błonie śluzowej szyjki macicy istnieje dużo komórek produkujących śluz. Ma on za zadanie podtrzymać życie plemników i sprowadzić je wprost do komórki jajowej. Kiedy zażywamy hormonalne środki antykoncepcyjne śluz staje się na tyle gęsty, że plemniki nie są w stanie się przez niego przedostać. Czasami tego śluzu jest więcej i miesza się on z krwią menstruacyjną, ale nie powinno to być powodem do niepokoju, ponieważ jest to coś zupełnie normalnego.

Czytaj też: Oto 10 owoców o właściwościach leczniczych!

Źródło: Women’shealth.pl, Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze