Lustereczko powiedz przecie…Co Twoja skóra mówi o Twoim zdrowiu?#2

W pierwszej części artykułu pisałam jak ważna jest dieta oraz czynniki zewnętrze  w walce o piękną i promienną skórę. Tym razem podpowiem jak radzić sobie z:

#Skóra tłusta i trądzik

Spożywanie witamin i minerałów, to czynniki dotyczące także skóry tłustej, w szczególności witamin i minerałów wspomagających gojenie się ran; ponieważ witamina C i cynk mogą odgrywać ważną rolę w zdrowiu skóry. Witamina C jest w wielu owocach i warzywach, natomiast cynk jest dostępny w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, produkty mleczne i zbożowe. Mogą również istnieć inne rzeczy, o których warto pomyśleć, jeśli masz skłonność do wyprysków. Powiązanie między Twoją dietą a trądzikiem nie jest obecnie jasne i musisz o tym pamiętać.

Na przykład, oleje rybne zostały uznane jako pomocne w leczeniu – kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie przeciwzapalne. Jedno z badań wykazało różne reakcje wśród 13 uczestników po 12 tygodniach suplementacji oleju rybnego – podczas gdy niektórzy zauważyli widoczna poprawę cery, kilku osobom rzeczywiście pogorszyło to trądzik, chociaż początkowa wielkość ich zmian skórnych mogła być tego przyczyną.

Badano również wpływ węglowodanów, aby sprawdzić, czy poziom cukru we krwi i odpowiedź insulinowa są związane z trądzikiem. Jedno kontrolowane badanie wykazało poprawę w trądziku u młodych mężczyzn, którzy stosowali dietę o niskim indeksie glikemicznym (GI) przez 12 tygodni. Jednak w późniejszym badaniu nie stwierdzono znaczącej różnicy między dietami o niskiej i wysokiej GI, chociaż zaobserwowano tendencję do większej poprawy trądziku w grupie niskiego GI.

Ogólnie rzecz biorąc, badania w tej dziedzinie są skąpe i potrzeba więcej dowodów, zanim wyciągniesz wnioski na temat związku trądziku i diety. Obecnie najlepszym podejściem jest sprawdzenie i rozważenie, co działa dla kogoś indywidualnie.

Dobra wiadomość na koniec – nie ma mocnych dowodów łączących czekoladę z trądzikiem, więc nie ma powodu, abyś od czasu do czasu cieszył się nią ramach zdrowej, zbilansowanej diety.

Wrażliwość i stany skóry takie jak wypryski, łuszczyca i trądzik różowaty mogą być wywołane przez niektóre pokarmy lub napoje, takie jak alkohol lub ostre potrawy. Jest to indywidualna cecha i jeśli uważasz, że określone produkty spożywcze mogą wywołać lub pogorszyć stan Twojej skóry, możesz spróbować prowadzić dziennik żywności w celu monitorowania tego, co jesz, a kiedy objawy są gorsze, i ewentualnie ograniczyć żywność, która jest dla Ciebie szkodliwa. Zaleca się jednak, aby robić to pod nadzorem dietetyka, ponieważ usuwanie grup żywnościowych może prowadzić do niedoborów żywieniowych, jeśli nie zostanie przeprowadzone prawidłowo.

DB.

Foto: thinkstock.com

Źródło: simplysupplements.co.uk

Komentarze

Komentarze