„Mamoza” Gdy dziecko chce robić wszystko z mamą!

Mamoza to nazwa stanu, gdy dziecko chce przebywać tylko z mamą. W takiej sytuacji to tylko mama bawi się z dzieckiem, kąpie, karmi, usypia itp.

Gdy trwa mamoza, próby przejęcia tych czynności przez tatę, czy inną bliską osobę, mogą kończyć się płaczem czy wręcz histerią.

Jak zatem poradzić sobie z mamozą?

 

pixabay

 

Mamoza może być bardzo wyczerpująca dla samej mamy, która często nie może nawet spokojnie skorzystać z toalety. Często też, gdy kobieta już wyjdzie z domu sama, to czuje wyrzuty sumienia, że zostawiła swoją pociechę pod opieką kogoś innego. Jednocześnie tak silne przywiązanie do matki jest przykre dla ojca, który czuje się odrzucony przez dziecko.

Zjawisko mamozy może pojawić się, gdy mama chodzi do pracy i dziecko za nią tęskni, ale też w sytuacji, gdy kobieta cały czas jest w domu i opiekuje się maluchem. Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

 

Po pierwsze pamiętajmy, że mamoza minie. Zwykle bowiem „przyklejenie” dziecka do mamy trwa do około 3-4 roku życia. Powinniśmy więc być cierpliwi i nie „odrywać” dziecka na siłę od mamy.

Jednocześnie jednak można i powinno się podejmować próby włączenia ojca do opieki nad dzieckiem. Zacząć można od wspólnej zabawy, do której zaprasza się też tatę. Dobrze jest też, gdy ojciec i dziecko mają czynności i zajęcia, które robi się tylko z tatą. Na przykład: tylko z tatą dziecko robi naleśniki, albo tylko z tatą idzie do bawialni itp.

Gdy mamoza zaczyna słabnąć można też wyznaczyć jeden dzień w tygodniu, gdy to ojciec zajmuje się dzieckiem – albo przez cały dzień, albo np. po powrocie do pracy.

Komentarze

Komentarze