Miłość od pierwszego wejrzenia – czy to możliwe?

Dwoje przypadkowych ludzi spotyka się przypadkiem i natychmiast się w sobie zakochują – ten motyw często wykorzystywany jest w książkach i filmach romantycznych. Czy taka sytuacja może przytrafić się każdemu? Czy ludzie po pierwszym spotkaniu naprawdę mogą się w sobie zakochać? Badacze z Holandii postanowili to sprawdzić.

https://unsplash.com/

Doświadczenia innych

Nierzadko słyszy się o szczęśliwych związkach i głębokim uczuciu, które wybuchło już podczas pierwszej randki. Wiele sławnych osób wyznaje publicznie, że tego doświadczyło. Książe Harry przyznał, że gdy pierwszy raz spotkał Meghan Markle był pewny, że jest tą jedyną. Podobne oświadczenie wydał Matt Damon na temat pierwszego spotkania ze swoja żoną Luciane. Przeprowadzone badania sugerują, że rzeczywiście ponad 60% ludzi na ziemi doświadczyło miłości od pierwszego wejrzenia.

Badania

Temat miłości od pierwszego wejrzenia budzi szerokie zainteresowanie. Badania w Holandii z 2017 roku potwierdzają istnienie takiego zjawiska. Co wywnioskowali badacze? Oto pięć interesujących faktów.

1. Z początkowej fascynacji do uczucia.

Badacze udowodnili, że ludziom towarzyszą bardzo silne emocje podczas pierwszego spotkania z atrakcyjną osobą. Początkowa silna fascynacja i zainteresowanie może szybko przerodzić się w związek. Tym samym badacze kontrargumentują stwierdzenie, że początkowe zauroczenie drugą osobą to tylko iluzja zakochania się – nie można w ten sposób wyjaśnić wszystkich przypadków zakochania od pierwszego wejrzenia.

2. Miłość od pierwszego wejrzenia a atrakcyjność.

W kolejnym badaniu udowodniono tendencję do zakochania się od pierwszego wejrzenia w osobach atrakcyjnych fizycznie. Z przeprowadzonych badań wynika, że im bardziej atrakcyjna jest dla nas nowo poznana osoba, tym bardziej prawdopodobne, że zakochamy się w niej. Badane osoby zgłaszały silne przyciąganie i pożądanie – symptomy pierwszej fazy zakochania.

3. Mężczyźni częściej niż kobiety zakochują się od pierwszego wejrzenia.

Ciekawy fakt, którego przyczyny naukowcy nadal nie są pewni. Podczas badań, to mężczyźni potwierdzali uczucia towarzyszące zakochaniu z wieloma kobietami. Kobiety były pod tym względem bardziej wybiórcze.

4. Miłość od pierwszego wejrzenia zwykle nie jest wzajemna.

Badania wykazały, że pierwsze zauroczenie to raczej jednostronne zjawisko. Sugeruje to, że miłość od pierwszego wejrzenia między dwoma osobami nie zdarza się często. Naukowcy podejrzewają jednak, że intensywna fascynacja jednego z partnerów może ukształtować wspomnienie drugiej osoby w taki sposób, że ta również zacznie pamiętać pierwsze spotkanie jako miłość od pierwszego wejrzenia.

5. Miłość od pierwszego wejrzenia nie jest tak naprawdę „miłością”.

Uczucia pojawiające się w kolejnych fazach zakochania, takie jak zaangażowanie, intymność i namiętność, nie zostały zauważone podczas pierwszych chwil wzajemnej fascynacji. Świadczy to o tym, że miłość od pierwszego wejrzenia to głębokie zauroczenie i adoracja drugiej osoby. Nie wyklucza to jednak pojawienia się miłości między dwoma osobami w kolejnych etapach relacji. Wręcz przeciwnie – doświadczenia pierwszej fascynacji to droga do prawdziwego zakochania.

Czym jest miłość od pierwszego wejrzenia?

Uczucie pojawiające się między dwoma osobami podczas pierwszego spotkania jest jak najbardziej realne. Nie jest to jednak prawdziwa miłość, a przyciąganie, które może skutkować w przyszłości trwałym, romantycznym związkiem.

 

Źródło: psychologytoday.com

Komentarze

Komentarze