Miód Manuka. Co to jest i jak go stosować?

Manuka (Leptospermum scoparium) to niewielki, 2-5 metrowy krzew występujący w Nowej Zelandii.

To właśnie od niego pochodzi nazwa coraz bardziej popularnych miodów Manuka.

 

Oryginalny miód

Miód powstały z nektaru tego krzewu pochodzi tylko z Nowej Zelandii lub Australii. Jak czytamy na stronie miodymanuka.pl:

 

Nowozelandzki miód produkowany jest w centrum Wairarapa w Nowej Zelandii. Znajduje się tam jedno z największych urządzeń do przechowywania miodu w Nowej Zelandii, a także akredytowane labratorium ISO17025. Przechowywanie miodu w beczce, mieszanie, pakowanie i dystrybucja – wszystko to odbywa się w jednym miejscu. Oznacza to, że zapewnione jest bezpieczeństwo dostawy od pszczelarza po gotowy słoiczek miodu.

 

 

Właściwości zdrowotne

W tym nowozelandzkim miodzie znajduje się substancja o nazwie methylglyoxal (MGO). Ma ona właściwości antybakteryjne i utleniające.

Większość krajowych miodów zawiera 10 mg MGO na 1 kilogram. W miodzie manuka może być aż 100 do 500 mg MGO(!), co znacznie podnosi właściwości zdrowotne tego miodu.

 

Który miód manuka wybrać?

Kupując miód, warto zwrócić uwagę na certyfikację, bo tylko ona gwarantuje, że kupujemy oryginalny produkt.

Firma Manuka Health New Zealand Ltd. (MHNZ) wprowadziła znak handlowy MGO™. Zatem miody oznaczone tym znakiem faktycznie pochodzą z Nowej Zelandii. Dodatkowo na każdym produkcie powinna być podana wielkość MGO. Na przykład MGO™ 400+ oznacza, że zawartość methyloglyoxalu w tym miodzie wynosi co najmniej 400 mg/kg.

 

Miód manuka ma fantastyczny smak!

Jak go stosować?

Miód Manuka pozytywnie wpływa na pracę układu trawienia. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, refluksu, nadwrażliwego jelita. Wspomaga także odporność organizmu i ma działanie antybakteryjne.

Aby odczuć pozytywne efekty stosowania miodu, należy spożywać 3 łyżeczki dziennie. Najlepiej na czczo lub przed posiłkiem. Miód można także rozpuścić w wodzie.

 

Gdzie kupić oryginalny miód manuka i ile kosztuje?

Oryginalne miody manuka można kupić w sklepach ze zdrową lub ekologiczną żywnością, a także przez internet (na przykład TUTAJ).

Jeśli chodzi o ceny, to są one zależne od wielkości MGO™. Im wyższa wartość, tym droższy miód. Na przykład opakowanie 250 gram o wartości 30+ MGO™ kosztuje 62 złote. Z taki sam słoiczek, ale o wartości MGO™ 550+ zapłacimy już 209 złotych.

Z kolei kilogramowe opakowanie o wartości MGO™ 250 to wydatek 418 złotych.  Jak więc widać miód Maunka jest około cztery, pięć razy droższy od innych, krajowych produktów.

 

Wysoką cenę rekompensuje niespotykana zawartość prozdrowotnego MGO. Warto też dodać, że ten nowozelandzki przysmak ma wspaniały i wyrazisty smak. Polecamy!

 

 

 

fot. https://www.instagram.com/miodymanuka/

 

 

Komentarze

Komentarze