Mleko modyfikowane, butelka, podgrzewacz – ABC jedzeniowej wyprawki dla maluszka

Karmienie piersią jest zalecanym sposobem żywienia noworodków i niemowląt co najmniej przez pierwsze pół roku, jednak różnie z tym bywa. Jeśli z jakichś powodów będziesz karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, sprawdź, w jakie akcesoria musisz się wyposażyć. Stworzyliśmy praktyczną listę, która pomoże Ci uniknąć niespodzianek.

Mleko modyfikowane – co musisz o nim wiedzieć?

Najlepszym pokarmem dla maluszka jest mleko matki, które zmienia swoją konsystencję i skład w zależności od wieku, potrzeb i etapu rozwoju dziecka. Są jednak sytuacje, w których karmienie piersią jest niemożliwe i wówczas najważniejszym zadaniem rodzica jest znalezienie godnego zamiennika. Mowa oczywiście o mleku modyfikowanym. Producenci oferują początkowe mleko modyfikowane dla noworodka oraz tak zwane mleka następne, czyli po szóstym miesiącu życia, po roku i tak dalej. One również różnią się zawartością składników odżywczych, tak by odpowiadać na potrzeby żywieniowe małego człowieka. Zazwyczaj mleko modyfikowane jest wytwarzane z mleka krowiego. Są również mieszanki z mleka koziego oraz mleka sojowego, a także specjalistyczne produkty – z hydrolizatów białka (idealne przede wszystkim dla alergików). Mleko dla niemowląt jest proste do przygotowania. Wystarczy odmierzyć (dołączoną miarką) odpowiednią ilość proszku, a następnie starannie rozrobić go z wodą i podać dziecku w butelce.

 

zdjęcie ilustracyjne – pexels.com

 

Butelki z wymiennymi smoczkami

Skoro już napomknęliśmy o butelce, to oczywiście nie może jej zabraknąć w naszej jedzeniowej wyprawce. O ile starszak może pić mleko modyfikowane z kubeczka, o tyle już noworodek czy niemowlę nie. Rodzaj butelki, jej pojemność, kształt oraz typ smoczka dopasowujemy nie tylko do wieku dziecka, ale również do jego preferencji. Zwykle bywa jednak tak, że musi przetestować kilka różnych butelek, aż trafimy na tę idealną, którą maluszek zaakceptuje i z której będzie chętnie pił. Niektóre modele butelek posiadają dodatkowe uchwyty, dzięki którym dziecko jest w stanie utrzymać ją w swoich rączkach.

 

Akcesoria do butelek – szczotka, suszarka oraz sterylizator i podgrzewacz

Karmienie mlekiem modyfikowanym w butelce wymaga utrzymania jej w perfekcyjnej czystości. Niekiedy mają one jednak tak wąski otwór, że włożenie do środka ręki z gąbką jej niemożliwe. Przydaje się wówczas specjalna szczotka do butelek, którą dosięgniemy do każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Przyda się też suszarka do butelek z uchwytami do powieszenia, co zapewnia swobodną cyrkulację powietrza.

To jeszcze nie wszystko, bo szczególnie przez pierwsze pół roku trzeba wyparzać butelkę przed nalaniem do niej mleka dla noworodków i niemowląt. Oczywiście można to robić w garnku, jednak zajmie to więcej czasu. Wygodną alternatywą jest zakup sterylizatora, który w kilka chwil zdezynfekuje butelki i smoczki, usuwając niechciane bakterie oraz wszelkie zabrudzenia. Co ciekawe, dobrze jest zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne, gdzie poza sterylizacją jest też opcja podgrzewania mleka czy później słoiczków z jedzeniem.

 

Akcesoria przydatne podczas rozszerzania diety

Po skończeniu szóstego miesiąca życia zaczynamy rozszerzanie diety – nie zaprzestając oczywiście podawania mleka modyfikowanego. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na karmienie łyżeczką, czy BLW, potrzebujemy śliniaka (najłatwiej utrzymać w czystości śliniak silikonowy z kieszonką na dole) lub fartuszka, czyli rozbudowanego śliniaka, który ochrania nie tylko klatkę piersiową dziecka, ale również całe ręce. Przydadzą się ponadto wszelkie miseczki i talerzyki (szczególnie te w przyssawką), kubki niewysypki oraz pierwsze sztućce.

Jak widać, karmienie mlekiem modyfikowanym, a później pokarmami stałymi nie jest wcale tak trudne. Potrzebujemy tylko wyposażyć się w kilka elementów, by ułatwić i uprzyjemnić dziecku rytuał posiłków oraz by zachować wszystkie elementy w idealnej czystości. Powodzenia!

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze