Mówisz dziecku o swojej pracy? Dlaczego to ważne?

Małe dzieci nie wiedzą, że ich rodzice pracują i jest to naturalne. Jednak, gdy nasza pociecha ma już kilka lat, warto mówić o swojej pracy.

Dlaczego jest to ważne?

 

pixabay

 

Często rodzice odgradzają dziecko od swojej pracy i innych spraw dorosłych. Mówią, że „to nie są sprawy dla dzieci”, „nie przeszkadzaj”, „to są sprawy dorosłych”, „to nic ciekawego” itp.

Jak jednak radzi psycholog Ewa Sękowska-Molga, dobrze jest mówić dzieciom o naszej pracy. Oczywiście nie musimy malucha wtajemniczać w szczegóły, warto jednak opowiedzieć, czym się zajmujemy. Dlaczego jest to ważne?

 

  1. Dziecko zyska świadomość, że w czasie gdy ono jest np. w przedszkolu, my wykonujemy swoje zadania w pracy – to pomaga „poukładać” sobie pewne sprawy i daje dziecku poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa
  2. Maluch zaczyna lepiej rozumieć świat, bo wie że rodzice pracują, za to dostają pieniądze itp.
  3. Dziecko zyskuje pełniejszy obraz rodzica i tego czym on się zajmuje
  4. Rozbudzamy ciekawość dziecka – opowiadając o swojej pracy możemy pobudzić ciekawość syna czy córki, a także przekazać wiedzę w tematach, jakimi zajmujemy się zawodowo

 

Dobrze jest też przyprowadzić dziecko do swojej pracy – jeśli jest taka możliwość – by maluch zobaczył na własne oczy, jak wygląda praca mamy czy taty. Zawsze jest to też duże przeżycie i wspomnienie na całe lata.

Katarzyna Nosowska „Nie mylić z miłością” [recenzja]

 

Komentarze

Komentarze