Można wnioskować o NOWĄ emeryturę! Jak to zrobić?

Można złożyć wniosek o naliczenie nowej emerytury! Jak to zrobić? Co nam to da? Jakie to przyniesie korzyści?

Do 11 stycznia można składać wnioski o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Mogą to zrobić osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się  w 1953 r.

Zobacz także: Kiedy się ZASZCZEPIMY! Jest OFICJALNE stanowisko!

– Osobom, które mają już przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam przeliczy świadczenie – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Fot. Pixabay

Skąd te zmiany? Emeryci urodzeni w 1953 r. byli najbardziej poszkodowani w wyniku wprowadzonych w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury.

– Dla osób urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r., zmienił się sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma – tłumaczy ministerstwo.

Osoby, których mowa, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury.

Osoba, która teraz pobiera wcześniejszą emeryturę i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć wniosek o emeryturę powszechną do 11 stycznia 2021 r.

Można to zrobić na wniosku o emeryturę. Emerytura w nowej kwocie będzie obowiązywać od miesiąca założenia wniosku.

Zobacz także: To GENIALNIE prosty sposób na odporność! Wystarczą DWA składniki!

Fot. Pixabay
Źródło: MRiPS

Komentarze

Komentarze