Myślisz: „NIKOGO nie obchodzę. NIKT mnie nie potrzebuje”? Zobacz TO! [ZDJĘCIA]

Każdy z nas potrzebuje być między ludźmi i wiedzieć, że komuś na nas zależy.

Często jednak dopadają nas różne smutki i wtedy mówimy: nikogo nie obchodzę, nikt mnie nie potrzebuje… Takie myśli czy słowa mogą być jednym z objawów depresji. Częściej jednak to tylko chwilowy spadek nastroju. Jak zatem sobie radzić z takimi myślami?

 

Uczciwa odpowiedź

Oczywiście możemy zacząć od tego, by zastanowić się czy naprawdę NIKOGO nie obchodzimy? Jeśli uczciwie i racjonalnie odpowiemy sobie na to pytanie, na pewno znajdzie się ktoś, kogo obchodzi nasz los. Mogą to być rodzice, dziadkowie, mąż, żona, dzieci, znajomi czy… chociażby szef w pracy!

Jednak nawet jeśli uznamy, że kogoś jednak obchodzimy, to i tak możemy czuć się smutni. Co zatem zrobić?

starość
Rodzinne ciepło – fot. malibracia.org.pl

 

Odwróć kota ogonem

Łatwo jest użalać się nad sobą. Warto jednak odwrócić sytuację i zadać sobie pytanie, komu ja mogę być potrzebna czy potrzebny?

Dopóki jesteśmy zdrowi, sprawni – wiele możemy zrobić. Dopiero zaawansowany wiek lub choroba stanowią wykluczenie z czynnego życia i ograniczenie naszych możliwości. I właśnie na tę kwestię – samotności osób starszych – zwraca uwagę działalność Stowarzyszenia mali bracia Ubogich:

 

„Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed jutrzejszym dniem.”

 

starsi panowie
Wesołe jest życie staruszka – fot. malibracia.org.pl

 

Więc zamiast koncentrować się na swoich smutkach, warto zwrócić swoje spojrzenie na problemy innych, osób w naprawdę trudnej sytuacji.

Zobacz też: Skandal w TEATRZE! Robili TO podczas spektaklu „Być Jak BEATA”!

 

Ale jak?

Ale jak to zrobić? Przecież ja nie mam czasu! I nie mam podejścia do takich ludzi!

Wątpliwości jest wiele i faktycznie aktywność Stowarzyszenia koncentruje się na pracy wolontariuszy z Warszawy, Lublina, Poznania i Pruszkowa:

 

„…sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy w życiu starszego człowieka pojawia się wolontariusz – przyjazna i troskliwa osoba, która z uwagą potrafi go wysłuchać, przynajmniej raz w tygodniu go odwiedza oraz systematycznie dzwoni.

Do udziału w programie rekrutujemy wolontariuszy. Każdy z nich jest przydzielony do jednego podopiecznego, którego regularnie odwiedza. W ten sposób tworzą się więzi, bliskie relacje, a nawet międzypokoleniowe przyjaźnie na wiele lat.”

 

Pomóc zatem można zarówno poprzez działanie takie jak odwiedzanie i wspieranie osób starszych. Druga forma to wsparcie finansowe.

zabawa starszych
Fantazja babci – fot. malibracia.org.pl

 

Niezwykły kalendarz

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wydało na 2020 rok wspaniały kalendarz. Wspaniały i wyjątkowy, bo prezentuje seniorów – podopiecznych stowarzyszenia – a także gwiazdy i celebrytów. Nazwa tej publikacji jest szczególna i brzmi: OBECNOŚĆ, bo ma nam uzmysłowić, że dla osób starszych szczególnie ważna jest obecność drugiego człowieka.

Więc jeśli nadal myślisz: „NIKOGO nie obchodzę. NIKT mnie nie potrzebuje”. Weź do ręki kalendarz, zobacz zdjęcia i pomyśl o tym, KTO potrzebuje Ciebie?

Aby otrzymać Kalendarz OBECNOŚĆ 2020 wystarczy wesprzeć akcję darowizną w wysokości 100 zł korzystając z gotowego formularza na stronie www.malibracia.org.pl/kalendarz/

kalendarz, obecnośc
fot. malibracia.org.pl

 

 

Komentarze

Komentarze