Dziecko i Figura

DIETA

Najlepsza dieta dla zdrowia? TO…

dieta

Chorobom układu ruchu, dotykającym coraz więcej osób, można zapobiegać. Wystarczy kontrolować sposób wykonywania codziennych czynności – w domu, pracy, szkole.

Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Ma też ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Wraz z wiekiem nasze mózgi mają tendencję do kurczenia się w tempie około 5 procent na dekadę, po 40. roku życia. Im bardziej narząd ten się kurczy, tym silniej wpływa to na zdolności poznawcze jednostki. Jednak, mogą istnieć sposoby utrzymywania zdrowej objętości mózgu. Nawet gdy się starzejemy. Na przykład, poprzez zwracanie większej uwagi na to, co spożywamy.

„Wykazano, że osoby o większej objętości mózgu, mają lepsze zdolności poznawcze. Badania pokazują, że inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy jakości diety, mogą być dobrą strategią utrzymania umiejętności myślenia starszych osób” – zauważa doktor Meike W. Vernooij z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmus w Rotterdamie w Holandii.

Ale dodaje: „Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i zbadać ścieżki, którymi dieta może wpływać na mózg”.

Doktor Vernooij i jego współpracownicy przeprowadzili ostatnio badanie na dużej próbie populacji z Holandii, aby zobaczyć, czy mogą zaobserwować jakiekolwiek powiązania między preferencjami żywieniowymi a rozmiarem mózgu, a także istnienie jakichkolwiek upośledzeń poznawczych. Ich odkrycia zdają się wskazywać, że zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa, może pomóc chronić mózg przed skurczem się związanym z wiekiem.

dieta

Unsplash

Najlepsze diety dla zdrowia?

Naukowcy pracowali z 4213 uczestnikami o średnim wieku 66 lat, u których nie rozpoznano demencji. Wszyscy zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy oceniających, co zwykle spożywali w ciągu miesiąca. Wśród grup żywności w ankietach znalazły się: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, nabiał, ryby, herbata, tłuszcze nienasycone, czerwone mięso, przetworzone mięso, napoje słodzone, alkohol i sól.

W ocenie naukowców najlepsze diety dla zdrowia, były bogate w składniki roślinne, owocowe, orzechowe, pełnoziarniste, nabiałowe i rybne.

Czytaj też: Oto NAJGORSZA dieta według naukowców! Byłaś na niej?

Źródło: Health

Zdjęcia: Unsplash


  
Wyżej