Nauka języka poprzez muzykę – przełomowe odkrycie naukowców!

Z punktu widzenia mózgu, nauka mówienia i nauka grania na instrumencie nie są tak różne.               

W 2013 r. badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu wykazały, że dorośli uczą się języków obcych szybciej, jeśli zaczynają od śpiewania w tym języku. Dlaczego? Ponieważ istnieją silne połączenia nerwowe między pamięcią a częściami mózgu, które rozumieją i przetwarzają muzykę.

Jaki ma to wpływ na Twoje dziecko? Obcowanie dziecka z muzyką i nauczanie podstaw funkcjonowania muzyki może pomóc mu w nauce języka szybciej.

W rzeczywistości nauka języka i poznanie podstaw muzyki są prawie identyczne. Od urodzenia, dzieci szybko uczą się dostroić do głosu swoich rodziców – na długo zanim zrozumieją prawdziwe słowa. Na tym etapie rozmowa to niewiele więcej niż wzory rytmów i dźwięków, które wyrażają emocjonalne znaczenie.

W wieku od trzech do sześciu miesięcy, dzieci zaczynają eksperymentować z ich głosami, aby wytworzyć różnorodne dźwięki, w tym wrzaski, krzyki, piski  i inne wokalizacje. Te przypadkowe dźwięki szybko dzielą się na „bełkotanie” lub mówienie, które następuje po kadencji i wzorcach mowy. Przyswajanie języka lub nauka mówienia jest naturalna dla większości dzieci – innymi słowy, przechwytują one język jedynie poprzez ekspozycję. Jednak badania wykazały, że otwieranie dziecka na muzykę może przyspieszyć ten proces i pomóc dziecku opanować złożone koncepcje językowe szybciej.

W badaniu 9-miesięcznych dzieci przeprowadzonym na Uniwersytecie w Waszyngtonie naukowcy badali wpływ ekspozycji na muzykę na mózgi niemowląt . Badacze włączyli dźwięki walca jednej grupie dzieci podczas zabawy towarzyskiej. Kolejna grupa mogła bawić się bez słuchania żadnej muzyki.

Po 12 sesjach mierzono reakcje mózgu dzieci. Naukowcy odkryli, że dzieci, które słuchały muzyki, mają lepsze rozpoznawanie wzorców i mogą lepiej przewidywać wzorce rytmiczne – zarówno umiejętności niezbędne do nauki mówienia, jak i do wyboru nowego języka.

Co ciekawe, według naukowców, choć słuchanie muzyki może pomóc, trening muzyczny jest jeszcze silniejszy! Przedstawienie dziecku pojęć muzycznych, czy śpiewanie lub pozwalanie mu na uderzanie w bęben lub potrząsanie tamburynem, rozwinie te same obszary mózgu, które są potrzebne do opanowania języka.

 

DB

Źródło: bundoo.com

Komentarze

Komentarze