Naukowcy: ciąża GORSZA od palenia i otyłości. SKRACA ŻYCIE kobiety

Jak dowodzą amerykańscy naukowcy, ciąża ma niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety. Okazuje się, że oddziałuje na jej organizm gorzej niż nałogi, np. palenie papierosów, i choroby cywilizacyjne, takie jak nadwaga i otyłość. Badacze udowodnili, że ciąża skraca życie.

Wynik
Zdaniem naukowców z George Mason University w Wirginii ciąża postarza DNA kobiet o 11 lat. To wina porodu. Sprawia on, że telomery (to zakończenie nici DNA) ulegają skróceniu o ok. 4%.

Im jest ona krótsza, tym człowiek szybciej się starzeje i odwrotnie — im dłuższa, tym dłużej żyjemy. Wyniki badania opublikowano w tytule Human Reproduction.

Badanie
Takie spostrzeżenie wysnuli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia ponad 1500 kobiet (444 z nich nie rodziły). Pacjentki miały od 20 do 44 lat. Badanie trwało 3 lata.

Przeanalizowano długość telomerów w badaniu krwi. Okazało się, że w przypadku pań, które rodziły, były one krótsze. Procent był równoznaczny z 11 latami przyspieszonego starzenia się komórek organizmu.

Jest to, zdaniem naukowców, efekt nie tylko porodu, ale i stresu związanego z wychowywaniem dzieci. Zaznaczają jednak, że w celu potwierdzenia tej tezy konieczne jest wykonanie kolejnych badań.

Zobacz też: Seks, którego NIE WOLNO uprawiać w ciąży. ZAGRAŻA ŻYCIU matki i dziecka

Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia: unsplash.com

Komentarze

Komentarze