Dziecko i Figura

Główna

Naukowcy: ciąża GORSZA od palenia i otyłości. SKRACA ŻYCIE kobiety

lily allen, strata dziecka, przedwczesny poród, śmierć dziecka

Jak dowodzą amerykańscy naukowcy, ciąża ma niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety. Okazuje się, że oddziałuje na jej organizm gorzej niż nałogi, np. palenie papierosów, i choroby cywilizacyjne, takie jak nadwaga i otyłość. Badacze udowodnili, że ciąża skraca życie.

Wynik
Zdaniem naukowców z George Mason University w Wirginii ciąża postarza DNA kobiet o 11 lat. To wina porodu. Sprawia on, że telomery (to zakończenie nici DNA) ulegają skróceniu o ok. 4%.

Im jest ona krótsza, tym człowiek szybciej się starzeje i odwrotnie — im dłuższa, tym dłużej żyjemy. Wyniki badania opublikowano w tytule Human Reproduction.

Badanie
Takie spostrzeżenie wysnuli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia ponad 1500 kobiet (444 z nich nie rodziły). Pacjentki miały od 20 do 44 lat. Badanie trwało 3 lata.

Przeanalizowano długość telomerów w badaniu krwi. Okazało się, że w przypadku pań, które rodziły, były one krótsze. Procent był równoznaczny z 11 latami przyspieszonego starzenia się komórek organizmu.

Jest to, zdaniem naukowców, efekt nie tylko porodu, ale i stresu związanego z wychowywaniem dzieci. Zaznaczają jednak, że w celu potwierdzenia tej tezy konieczne jest wykonanie kolejnych badań.

Zobacz też: Seks, którego NIE WOLNO uprawiać w ciąży. ZAGRAŻA ŻYCIU matki i dziecka

Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia: unsplash.com
  
Wyżej