Naukowcy ostrzegają – pandemia zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i nastolatków!

Według duńskich naukowców, podczas pandemii COVID-19,  u osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, znane jako nerwica natręctw, wzmocniły się dolegliwości związane z chorobą. Nasiliły się także stany lękowe i depresyjne u dzieci i nastolatków.

Czym jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne zaliczane do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, które charakteryzuje się występowaniem u chorej osoby natrętnych, obsesyjnych myśli i przymusowych zachowań np. nieustanne mycie rąk. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość nie może poradzić sobie z własnymi lękami. Treścią natrętnych myśli są najczęściej czynności związane z zachowaniem czystości, agresją i sytuacjami z życia codziennego, o których koniecznie trzeba pamiętać przed wyjściem z domu np. wyłączenie żelazka czy zamknięcie drzwi.

Wyniki badań

Duńscy naukowcy przeprowadzili badania wśród dzieci i młodzieży, które miały postawioną diagnozę nerwicy natręctw. Połowa z badanych oceniła, że podczas pandemii objawy choroby nasiliły się. Zauważono także znaczne nasilenie się stanów lękowych i depresyjnych. Wśród 43% badanych nasiliła się depresja. Podczas badania, dzieci i młodzież w kwestionariuszu opisywali swoje obawy przed zachorowaniem na COVID-19, a także, że mógłby na tym ucierpieć ktoś z ich bliskich. Dzieci, które zaczęły cierpieć na zaburzenia we wczesnym wieku, doznały największego pogorszenia objawów nerwicy natręctw.

COVID-19 a nerwica natręctw

Głowna autorka pracy, Judith Nissen skomentowała przebieg badań:

Ta choroba jest szczególnie interesująca do badania w kontekście pandemii COVID-19, ponieważ wyraża się na wiele różnych sposobów klinicznych, włączając w to lęk o zdrowie, strach przed bakteriami i brudem oraz nadmierne mycie rąk czy stosowanie środków do dezynfekcji. Dlatego ważne jest zbadanie, w jaki sposób tak istotny kryzys może wpłynąć na objawy, częstość występowania i postępy tej choroby.

Autorzy badań podkreślają, że dzieci z zaburzeniami takimi jak nerwica natręctw są dużo bardziej podatne na kryzysy, takie jak w przypadku pandemii COVID-19, ponieważ ich obawa o zdrowie  i utratę bliskich się pogłębia. Autorzy sugerują, by bliscy dzieci cierpiących na tego typu zaburzenia zwrócili szczególną uwagę na swoich podopiecznych i skoncentrowali się na ich zdrowiu. Judith Nissen dodaje:

U dzieci, które i tak już odczuwają lęk przez stratą, codzienne opisywanie w mediach choroby i zgonów oraz rekomendacje odnośnie izolacji, a także koncentracja na zakażeniu, mogą nasilić tego rodzaju myśli. Prawdopodobnie, szczególnie dotyczy to najmłodszych dzieci, którym trudniej jest zrozumieć powagę infekcji, a które zarazem są zależne od rodziców i dziadków, a przez to najbardziej narażone na skutki ich utraty.

Zobacz także: Agresja u dzieci – skąd się bierze i jak ją leczyć?

Źródło: https://www.psychologia.net.pl/

Komentarze

Komentarze