Nie SZCZEPISZ DZIECKA? Zobacz, DO CZEGO MOŻESZ DOPROWADZIĆ!

Odra jest chorobą zakaźną, wywoływana przez wirus odry, inaczej Measles virus. W przypadku dzieci jak i dorosłych, objawia się charakterystyczną wysypką. Powiat pruszkowski znalazł się właśnie na liście miejsc, w których pojawiło się ognisko epidemiologiczne związane z wirusem odry. Czy nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie?

Aby ustrzec się odry, należy poddać się szczepieniu mmr. Wiele lat temu, dzięki stosowanym szczepieniom, choroba stała się jedynie wspomnieniem. Teraz jednak powraca ze zdwojoną siłą. Okazuje się, coraz więcej rodziców unika szczepienia swoich dzieci, doprowadzając tym samym do rozprzestrzeniania się różnych zarażeń. Odra może być dla człowieka bardzo niebezpieczna, a wręcz śmiertelna. Lekarze ostrzegają, że u dziecka, u którego nie zastosowano szczepienia, prawdopodobieństwo wystąpienia odry jest bardzo wysokie! Chory może zarazić nawet 20 osób.

Biorąc pod uwagę przypadek z Pruszkowa, Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie natychmiast zainterweniowała. Podjęto działania, które mają na celu ograniczyć możliwości rozszerzania się zachorowalności na szeroką skalę. Mimo podjętych działań, ognisko epidemiologiczne rozszerzyło się. Lekarze poinformowali stację sanitarno-epidemiologiczną o wystąpieniu choroby u 10 osób. Wśród zarażonych znajdują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Wszystkie osoby, u których stwierdzono chorobę, nie były wcześniej szczepione.

– Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność  szkoły podstawowej w Pruszkowie,  do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę – mówi Maria Pawlak, z PWIS.

Szczepionka przeciwko wirusowi odry występuje jako połączenie szczepionki na odrę, świnkę, a także różyczkę. W jej składzie znajdziemy żywe, osłabione wirusy. Szczepienie jest BEZPŁATNE I OBOWIĄZKOWE!!! Nie unikajmy go. Pamiętajmy o dobru dziecka, a także innych osób.

Zobacz też: Czy ZAWINILI LEKARZE? Pacjentka urodziła MARTWE DZIECKO, a niedługo później ZMARŁA

Źródło: gis.gov.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

Komentarze

Komentarze