Nie wstydź się! Kilka BARDZO ważnych pytań NA TEMAT CIĄŻY

Podobno nie ma głupich pytań, jedynie głupie odpowiedzi. Niestety, wiele pań wstydzi się zapytać ginekologa o ważne kwestie związane z ciążą. Prezentujemy kilka ważnych pytań na temat ciąży.

Czy współżycie podczas ciąży jest bezpieczne? Czy nie zaszkodzi do w żaden sposób dziecku?

Jeśli kobieta ciężarna nie ma objawów zagrażającego porodu przedwczesnego (o czym na pewno powie jej lekarz), to nie ma przeciwwskazań do zbliżeń. Każda sytuacja powodująca zadowolenie i uszczęśliwienie mamy jest korzystna również dla jej dziecka. Ale z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że oprócz delikatnego potrząsania (dziecko ma swoisty amortyzator w postaci płynu owodniowego) dziecko nie będzie odczuwało dokładnie tego, co czuje mama w danej sytuacji.

Czy można zajść w ciążę, będąc w ciąży?

Tak, to jest możliwe, choć niezwykle rzadkie. Ma to miejsce w sytuacji, gdy w 1 cyklu dochodzi do kolejnej owulacji, najczęściej 2-3 tygodnie po pierwszej. Wówczas podczas kolejnego współżycia może dojść do ponownego zapłodnienia, nazywanego nadpłodnieniem. Szacuje się, że około 5% ciąż dwojaczych mogła powstać właśnie w ten sposób.

Dlaczego tak często dopadają mnie infekcje okolic intymnych, skoro przecież dbam o higienę i regularnie się myję?

To dość częsta przypadłość kobiet w ciąży. Okazuje się, że w trakcie ciąży w organizmie zachodzą pewne zmiany, również wzajemny stosunek drobnoustrojów w pochwie. Może dochodzić wówczas to spadku odporności, a w rezultacie powstawania grzybicy. Nie wolno jej bagatelizować. Kobieta, która spodziewa się dziecka musi natychmiast udać się do specjalisty. Również jej partner musi przejść leczenie.

Czy po urodzeniu dziecka pochwa wraca do dawnych rozmiarów?

To dość indywidualna kwestia. Są kobiety, które po urodzeniu dziecka nie odczuwają żadnych zmian, jednak bywają również takie, które odczuwają spory dyskomfort. Jeśli sytuacja nie wraca do normy przez dłuższy okres czasu, warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Jeśli to również nie przyniesie skutku, można poddać się zabiegowi plastyki pochwy (refundowany przez NFZ), trzeba jednak pamiętać o tym, że po zabiegu nie można już urodzić kolejnego dziecka siłami natury.

Zobacz też: Izabela Janachowska JEST W CIĄŻY? Wrzuciła UROCZE ZDJĘCIE na Instagram

Źródło: womenshealth.pl

Źródło zdjęcia:

Komentarze

Komentarze