Nie żyje znany REŻYSER! Był twórcą największych polskich produkcji…

Zmarł Jerzy Gruza. Słynny polski reżyser, twórca takich produkcji jak: „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa” oraz „Pierścień i róża”, miał 87 lat.

Kim był Jerzy Gruza?

Jerzego Gruzy nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najsłynniejszych reżyserów w Polsce. Był również scenarzystą filmowym oraz aktorem. Twórcą kultowych seriali takich jak „Czterdziestolatek” czy „Wojna domowa”.

„Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali 'Wojna domowa’ i 'Czterdziestolatek’, zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat” – poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym rzecznik Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Grzegorz Wojtowicz.

Czytaj też: Michał Baryza jest załamany. Zmarła jego…

nie żyje
Instagram

Jerzy Gruza urodził się w 1932 roku w Warszawie. W 1985 roku uzyskał Dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Był już wówczas autorem kultowych polskich seriali telewizyjnych. Miał też w swoim dorobku kilkadziesiąt uznanych realizacji filmowych oraz teatralnych.

Od połowy lat 50. do początków lat 80. związany był z Telewizją Polską, dla której przygotowywał liczne spektakle Teatru Telewizji – m.in. „Skąpca” (1965), „Wizytę starszej pani” (1971), „Romea i Julię” (1974), „Rewizora” (1977), „Antygonę” (1980) – a także liczne programy i widowiska rozrywkowe i muzyczne.

W 2017 roku, podczas gali finałowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odebrał Platynowe Lwy w uznaniu za całokształt twórczości. Ostatnim wyreżyserowanym przez niego filmem był „Dariusz” (2019).

Czytaj też: Zmarła gwiazda „Seksu w wielkim mieście”…

nie żyje
Instagram

Źródło: Pomponik

Zdjęcia: Instagram

Komentarze

Komentarze