Niedobór magnezu – przyczyny i objawy

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest magnez dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Jakie są przyczyny i skutki niedoboru magnezu?

unsplash.com

Dlaczego magnez jest tak ważny?

Magnez pełni ważną funkcję w odpowiednim działaniu układu sercowo-naczyniowego. Największą liczbę nagłych zgonów na serce odnotowano w przypadkach niedoborów magnezu i wapnia. Niedobór magnezu może przyczynić się do chorób naczyń wieńcowych. Podwyższone ciśnienie tętnicze również koreluje z niskim poziomem magnezu. Udowodniono, że odporność na stres rośnie wraz z odpowiednim stężeniem magnezu w organizmie.

Objawy niedoboru magnezu

Początkowe objawy niskiego poziomu magnezu w organizmie nie są ostre, jednak z czasem mogą zrobić się bardzo uciążliwe, przez co pogarsza ogólne samopoczucie. Do objawów niedoboru magnezu zaliczamy:

– zawroty i bóle głowy,

– utrata równowagi,

– drgania powiek, migające punkciki przed oczami,

– skurcze, drętwienie kończyn,

– nasilone wypadanie włosów i łamliwość paznokci,

– silny ból w klatce piersiowej, arytmia, kołatanie serca,

– poranne zmęczenie, nawet po wielu godzinach snu,

– ostre bóle żołądka i biegunka,

– szybkie przemęczanie się, brak koncentracji,

– wrażliwość na zmiany pogody,

– stany depresyjne, przygnębienie i zwątpienie,

– wrażenie ociężałości,

– bezsenność, niespokojny sen.

Rzadko zdarza się, by wszystkie wymienione objawy występowały równocześnie. Niestety, wystarczą dwa lub trzy z nich, by doznać nagłego spadku formy i poczuć się fatalnie. By wzmocnić energię, zręczność i żywiołowość trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi magnezu.

Produkty bogate w magnez

W celu uzupełnienia poziomu magnezu w organizmie można zastosować suplementy diety lub wprowadzić do codziennej diety odpowiednie produkty, takie jak:

– czekolada i orzechy,

– chleb razowy,

– warzywa liściaste (sałata, jarmuż, natka pietruszki, szpinak),

– rośliny strączkowe (soczewica, groch, soja, fasola),

– banany.

Przyczyny niedoboru magnezu

Warto zwrócić uwagę, co może być przyczyną niedoborów magnezu. Zbyt częste spożywanie kawy, mocnej herbaty i alkoholu skutkuje wypłukiwaniem pierwiastka z organizmu.  Długotrwały stres także wpływa na trudności z przyswajaniem się magnezu. Na niski poziom pierwiastka w organizmie mogą również wpływać tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki i leki moczopędne.

Komentarze

Komentarze