Niedobór TEJ witaminy podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ADHD!

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, które powinnyśmy przyjmować regularnie. Zapewnia mnóstwo korzyści, które mogą pomóc poprawić zarówno nasz stan fizyczny, jak i psychiczny. Ostatnio odkryto, że witamina ta…

Czy powinno się przyjmować witaminę D w ciąży?

Przyjmowanie witaminy D jest niezwykle ważne, a jeszcze ważniejsze jest, jeśli jesteś w ciąży. W końcu jej zalety wpłyną nie tylko na ciebie, ale także na twoje nienarodzone dziecko. Przyjmowanie niewystarczającej ilości witaminy D może mieć złe konsekwencje zarówno dla ciebie, jak i dla twojego maleństwa.

Ryzyko ADHD

Nowe badanie ujawniło, że niedobór witaminy D podczas ciąży, może zwiększyć ryzyko zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, znanego jako ADHD. Naukowcy odkryli, że kobiety, które nie przyjmowały w ciąży witaminy D, miały o 34 procent większe ryzyko urodzenia dziecka z ADHD w porównaniu do kobiet, które przyjmowały wystarczające dawki witaminy D w ciąży. Warto też zauważyć, że niedobór ten jest szczególnie groźny podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży.

„Oprócz genotypu, czynniki prenatalne, takie jak niedobór witaminy D w czasie ciąży, może wpływać na ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka” – wyjaśniła doktor Minna Sucksdorff z University of Turku w Finlandii.

Czytaj też: Linia lotnicza PRZEPRASZA za poproszenie pasażerki o WYKONANIE…

witaminy
Unsplash

Badanie

W badaniu wzięło udział 1067 fińskich dzieci urodzonych z ADHD w latach 1998–1999. Jest to pierwsze „badanie na poziomie populacji”, które wykazało związek między niedoborem witaminy D we wczesnym lub środkowym etapie ciąży a zwiększonym ryzykiem ADHD u nienarodzonego dziecka.

Najważniejszym wnioskiem z tego badania jest to, że niedobór witaminy D podczas ciąży, jest poważnym problemem w całej Finlandii i w wielu innych europejskich krajach.

Czytaj też: Naukowcy alarmują! Palenie PODCZAS CIĄŻY może doprowadzić do…

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze