Niepokojący wzrost popularności anoreksji na portalach społecznościowych – tak wynika z najnowszych badań!

Niepokojąco duża liczba kont w mediach społecznościowych celebruje ekstremalną rzadkość, przesyłając zdjęcia kobiet szkieletowo wychudzonych, jak wykazały nowe badania.

Badania przeprowadzone przez University of Exeter w Wielkiej Brytanii wykazały, że setki młodych kobiet używają Instagrama i Twittera, by promować anoreksję na kanałach „bonespiration”.

Konto to autoportret zrobiony przez dziewczyny, które chcą pokazać swoje wychudzone ciała, podkreślając wystające kości biodrowe, kolce i kości obojczyka.

Naukowcy przeprowadzili analizę treści 734 zdjęć zamieszczonych pod hasztagami wskaźnikowymi „thinspiration”, „bonespiration” i „fitspiration” –  na Twitterze, Instagramie i We Heart It.

Odkryli, że w Internecie jest olbrzymia ilość szkodliwych treści, a tysiące kont poświęcono gloryfikacji ciał nękanych przez zaburzenia odżywiania.

Wielu użytkowników publikuje zdjęcia szkieletów wraz z podpisami, które dumnie chwalą się skromną ilością kalorii, które spożyły tego dnia.

Udowodniono, że tego rodzaju obrazy powodują zaburzenia odżywiania. W styczniu,  badanie  przeprowadzone przez naukowców z University of Adelaide w Australii ujawniło, że kobiety publikujące posty „fitspiracyjne” na Instagramie są bardziej narażone na ryzyko zaburzeń odżywiania.

„To bardzo niepokojące”, powiedział specjalista od zaburzeń odżywiania – „Mam klientów, którzy dążą do luk udowych. Porównują swój wygląd z innymi i cierpią z powodu silnych lęków podczas korzystania z mediów społecznościowych.

Naukowcy obawiają się, że platformy społecznościowe mogą być bardziej szkodliwe niż witryny anoreksji, ponieważ są one bardziej dostępne i mają znacznie szerszy zasięg.

Nowe badanie pojawiło się cztery lata po tym, jak Instagram wprowadził środki mające na celu uporanie się z promocją zaburzeń odżywiania na platformie. W 2012 r. zakazali używania pięciu hasztagów bezpośrednio kojarzących się z anoreksją. Niestety, niewiele pomogło to w rozwiązaniu problemu

„Anoreksja i skrajna utrata wagi to poważny problem społeczny i medyczny” – powiedziała Catherine Talbot, psycholog z University of Exeter. „Aby poradzić sobie z tą społeczną chorobą, musimy zdawać sobie sprawę z platform mediów społecznościowych wykorzystywanych przez młodych ludzi – głównie dziewczęta i młode kobiety – które zachęcają do skrajnej utraty wagi. Takie zachowanie może poważnie zaszkodzić ich psychicznemu i fizycznemu zdrowiu.”

 

DB

Źródło: independent.co.uk

foto pixaby.com

Komentarze

Komentarze